20 lutego 2025. Po pełnoskalowej inwazji Rosji i blokadzie ukraińskich portów morskich w 2022 r. Ukraina zaczęła aktywnie wykorzystywać szlaki lądowe do eksportu produktów rolnych. W konsekwencji znacznie zwiększył tranzyt przez UE.
W sierpniu 2023 r., kiedy wygasł korytarz transportowy w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, maksymalny wolumen eksportu przez granice sąsiednich krajów osiągnął 3,7 mln ton zboża, nasion oleistych i produktów przetworzonych.
Struktura tranzytu w podziale na kraje przedstawiała się następująco: Rumunia odpowiadała za 73 proc. całkowitego eksportu (ze względu na port morski w Konstancy), Polska – 14 proc., Węgry – 9 proc., a Mołdawia i Słowacja – po 2 procvent.
Ustanowienie w październiku 2023 r. własnego morskiego szlaku eksportowego umożliwiło Ukrainie ograniczenie tranzytu przez sąsiednie kraje. W drugiej połowie 2024 r. średni miesięczny wolumen eksportu przez te kraje spadł o prawie 80 proc. stosunku do szczytowej wartości, wynosząc średnio około miliona ton produktów rolnych. W grudniu eksport przez granicę Rumunii i Polski spadł do 300 000 ton, poprzez Węgry do 200 000 ton, zaś poprzez Mołdawię i Słowację do 10 000 ton.
Powyższe dane pochodzą z Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu (UCAB).
Red.