W Davos o odbudowie

17 stycznia 2024. Reuters poinformował, że bank odbudowy tworzony przez władze Ukrainy z pomocą BlackRock i JPMorgan Chase ma co najmniej 500 milionów dolarów zadeklarowanego kapitału i w ciągu 5-6 miesięcy może rozpocząć działalność z kapitałem 1 miliarda dolarów.

Jak poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Rostysław Szurma zgromadzone środki będą kapitałem katalicznym, odpornym na ryzyko, różniącym się od klasycznych inwestycji. Będą to inwestycje kapitałowe, ale też instrumenty dłużne i gwarancje, dzięki którym inwestor przyjmie większe ryzyko.

Władze Ukrainy zaangażowały BlackRock i JPMorgan  w zeszłym roku, aby pomóc w utworzeniu funduszu w celu pozyskania kapitału publicznego, który mógłby przyciągnąć prywatne inwestycje w powojenną odbudowę Ukrainy.

Spośród około 280 projektów, które do tej pory zgłoszono do finansowania, BlackRock i JPMorgan uznały od 25 do 30 za takie, które można poważnie rozważyć- powiedział Szurma.

Wiceprezes BlackRock, Philipp Hildebrand, powiedział agencji Reuters, że jego firma pomagała Kijowowi w poszukiwaniu państwowych pieniędzy od banków rozwoju lub głównych krajów-darczyńców w celu zmniejszenia ryzyka dla prywatnych inwestycji. Prywatne środki , na przykład pochodzące z funduszy emerytalnych, zostaną zaangażowane jeśli ryzyko zostanie zredukowane do poziomu OECD dla aktywów BlackRock. „Te pieniądze nie mogą być inwestowane w przedsiębiorstwa o bardzo wysokim ryzyku”- dodał.

Jak podaje Reuters, w  czasie Forum Davos specjalna przedstawicielka USA ds. odbudowy ekonomicznej Ukrainy Penny Pritzker powiedziała, że wciąż istnieje wiele pytań „o to, co jest możliwe dzisiaj, a co jest zdecydowanie możliwe w przyszłości, gdy będziemy po wojnie”. Pritzker doceniła wysiłki podejmowane przez JPMorgan i BlackRock, mówiąc, że wykazały one wczesne zainteresowanie ze strony inwestorów „zorientowanych na przyszłość”, skłonnych do podejmowania inwestycji o wyższym ryzyku oraz niektórych inwestorów indywidualnych.

(Red.)
Photo by Damian Markutt on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn