Made With Bravery

28 kwietnia 2023. Platforma Made With Bravery zrzesza ponad 600 ukraińskich producentów, którzy kontynuują pracę i wspierają ukraińską gospodarkę w tak trudnym dla kraju czasie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił powołanie tej platformy we wrześniu ubiegłego roku. Projekt ma na celu zjednoczenie ukraińskich producentów oraz wsparcie biznesu, jednocześnie pomagając w odbudowie kraju. Platformowa handlowa przekazuje wszystkie zyski na odbudowę budynków mieszkalnych, niszczonych w czasie rosyjskiej inwazji.

Made With Bravery (tłumaczenie: zrobione z odwagą) podzieliło się historiami swoich sprzedawców i ich doświadczeniami z prowadzenia biznesu w czasie wojny.

Na początku wojny oczywiście wszyscy byli w stanie szoku i osłupienia, ale Ukraińcy wykazali się bezprecedensową jednością. Wiele marek, pomimo strat własnych, przekształciło swoje zakłady produkcyjne, aby wesprzeć armię i ludzi będących w potrzebie. Później rozpoczął się okres odbudowy biznesu.

 • Ukraińska marka tekstylna Histrov straciła część swojego zespołu, ponieważ ludzie zostali zmuszeni do relokacji w bezpieczniejsze miejsce. Histrov przeniósł swój punkt ciężkości z produkcji odzieży na szycie mundurów dla wojska i obrony terytorialnej. Aby wznowić działalność gospodarczą, firma musiała znaleźć nowych dostawców tkanin i akcesoriów. We wrześniu 2022 roku udało się zbudować nowy zespół i wznowić produkcję.
 • Marka odzieżowa Polivik, której zespół musiał ukrywać się w piwnicach i schronach w okolicach Buczy, po zakończeniu walk przestawiła się na szycie mundurów wojskowych. Mimo braku gotowych wzorów i projektów, kierowali się zdjęciami przesyłanymi im przez wojsko.
 • Lola Bra, marka bielizny z siedzibą w Sumach, miała szczęście, bo podczas ostrzału uszkodzone zostały tylko okna ich zakładu produkcyjnego. Dlatego firma wznowiła działalność w marcu 2022 roku, jak tylko urzędy pocztowe w regionie zostały otwarte i można było wysyłać zamówienia do klientów. Ponadto w kwietniu 2022 roku firma uruchomiła inicjatywę dla kobiet, których domy zostały zniszczone. Z resztek materiałów wykonano dla nich bieliznę.

Niestety, niektóre firmy straciły swoje zakłady produkcyjne w czasie wojny. Były one jednak na tyle odważne, że nie pogodziły się ze zniszczeniami i były w stanie zacząć od nowa.

 • IDEA ™ miała dwie fabryki w Mikołajowie. Na początku marca 2022 roku ich nowa fabryka została poważnie uszkodzona, gdy wystrzelono w nią siedem rakiet. W odpowiedzi szybko otworzyli starą fabrykę, aby zapewnić miejsca pracy dla swoich pracowników, którzy pozostali w mieście. IDEA™ zaczęła znów od zera, niedawno zamówiła kolejną partię nowego sprzętu i planuje odbudować swoją drugą fabrykę i przygotować nową kolekcję.
 • Enjoy The Wood stracił 95 proc. swojego biura i ponad 80 proc. możliwości produkcyjnych, a wszystkie mapy zgromadzone w magazynie obróciły się w popiół. Ponad 200 osób straciło pracę, firma poniosła 2 miliony dolarów strat. Zespół Enjoy The Wood był rozproszony po całym świecie i zastanawiał się, czy będzie w stanie wrócić do swojego biura w Irpieniu. Firma wznowiła pracę w zaledwie miesiąc, w kwietniu 2022 roku, wynajmując małe biuro w zachodniej Ukrainie, kupując niezbędne materiały i sprzęt oraz uruchamiając produkcję. W ten sposób przywrócili 200 miejsc pracy. Obecnie zespół pracuje w dwóch miastach – Irpien i Użhorod – a reszta pracuje online z różnych części świata.

Wydawać by się mogło, że w czasach wojny głównym celem jest przetrwanie. Jednak nawet w tak trudnych czasach firmy potrafią znaleźć sposób na tworzenie nowych rzeczy.

 • Na przykład głównym celem marki Daisy jest tworzenie odzieży z nadrukami, które wspierają ducha patriotyzmu wśród Ukraińców. Za wszystkie swoje oszczędności kupili sprzęt, który jest mobilny i może być transportowany w bezpieczne miejsca w razie ataku rakietowego. 70 proc. zysków przekazywali na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych. Teraz udało im się „urosnąć” – stworzyli więcej miejsc pracy i weszli na rynek międzynarodowy.
 • Inną marką, która powstała w czasie wojny to Ukrainian Puzzles. To biznes społeczny stworzony w odpowiedzi na zniszczenie dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Ich misją jest pomoc w odbudowie kraju poprzez tworzenie i sprzedaż puzzli o tematyce ukraińskiej. Wszystkie zyski z ich sprzedaży przeznaczane są na odbudowę Ukrainy.
 • Woolkrafts, producent dywanów z biurem w Kijowie i zakładem produkcyjnym w Browarach, który został mocno zniszczony w pierwszym miesiącu po inwazji. Zdecydowali się pozostać w stolicy i natychmiast podjęli decyzję o przekazaniu swoich produktów (ponad 100 koców) obronie terytorialnej i siłom zbrojnym. Zamówienia od klientów= z kraju i zagranicy- zaczęły napływać pod koniec marca 2022 roku. Podczas przerw w dostawie prądu było ciężko – ich mały zakład produkcyjny w Browarach nie mógł kupić generatora, więc pracowali zgodnie z harmonogramem wyłączeń proądu. Najtrudniejszym okresem był czas od listopada do grudnia, kiedy to był najbardziej aktywny sezon zamówień przedświątecznych. Pomimo niestabilności dostaw energii elektrycznej, Woolkrafts realizował swoje zamówienia na czas.
 • Tyutyu, marka odzieży damskiej, zawiesiła swoją działalność na początku wojny, ponieważ wydawało się, że moda straciła na znaczeniu i stała się nieodpowiednia w czasie wojny. Do wznowienia działalności zainspirowały ją liczne prośby klientów z miast, które są stale pod ostrzałem: w Dnieprze, Zaporożu, Kijowie i Odessie. Praca w warunkach ciągłych przerw w dostawie prądu była trudna, musieliśmy całkowicie dostosować do nich nasz harmonogram pracy, a niektórzy pracownicy byli zmuszeni pracować z domu.
 • Marka ReWind w czasie wojny znalazła nowy kierunek swoich działań. Uczestnicząc w projektach wolontariackich, dostali w swoje ręce rosyjskie spadochrony wojskowe. Ponieważ są one wykonane z syntetycznego materiału i są odporne na wiatr, marka postanowiła „zdemilitaryzować” spadochrony, zamieniając je w praktyczne i unikalne kurtki i szorty. Design tej kolekcji przypomina chusty i oryginalne szwy spadochronów, a jej nazwa to Demilitaryzacja. Zainspirowana ideą upcyklingu, która pojawiła się podczas II wojny światowej ze względu na brak materiałów.
 • NESEMOS Shop wykonuje pamiątki z wraku strąconych rosyjskich samolotów, a dochód z nich przeznacza na zakup i naprawę pojazdów dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Marka wpadła na ten pomysł, gdy szukała metalu do wykonania breloków, a jeden z followerów na ich mediach społecznościowych powiedział, że w pobliżu jego domu znajdują się szczątki rosyjskiego helikoptera. Założyciele wykorzystali go do wykonania pierwszej partii breloków, na które jest ogromne zapotrzebowanie.

Wojna w Ukrainie stała się wyzwaniem dla wielu firm. Nasi przedsiębiorcy wykazali się jednak nie tylko dużą odpornością i kreatywnością, ale także umiejętnością dostosowania się do trudnych warunków i pokonywania wyzwań. Ich przykłady są inspirujące i pokazują, że nawet w najtrudniejszych czasach można znaleźć drogę do sukcesu. Nie tylko kontynuują rozwój swoich firm, ale także pomagają potrzebującym. Tym samym pokazują, że prawdziwa siła tkwi w jedności i pracy.

Wiktoria Czyrwa
Photo by Michael Dziedzic on Unsplash

Facebook
Twitter
LinkedIn