Plan odbudowy wzmocni rynek pracy

28 grudnia 2022. Kompleksowy plan odbudowy Ukrainy pomoże zatrzymać procesy migracyjne i ustabilizować ukraiński rynek pracy – przekonywała dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych im. M. Ptuhi, Akademik NAN Ukrainy Ella Libanova podczas prezentacji “Powojenne odrodzenie Ukrainy. Wizja wydziału ekonomicznego Narodowej Akademii Nauk (NAN – red.) Ukrainy”, która odbyła się w Ukrinform.

Badaczka pokłada wiele nadziei w planie Marshalla dla Ukrainy, jego roli w kształtowaniu warunków życia powojennego: „Jeśli pojawią się tu miejsca pracy, jeśli będzie pozytywna ekonomiczna dynamika i odbudowa mieszkań, to wiele osób wróci”. Przede wszystkim ważne jest tworzenie nowych miejsc pracy, pod nadzorem zachodnich partnerów. Zdaniem ekspertki, godne wynagrodzenie i perspektywy rozwoju w pracy sprawią, że ludzie przynajmniej nie wyprowadzą się z Ukrainy.

Niemniej jednak pozostaje ogromne ryzyko, że po ustaniu stanu wojennego to nie kobiety i dzieci przebywające obecnie za granicą wrócą do kraju, tylko mężczyźni wyjadą do nich. “Rodziny się połączą. Pytanie – gdzie” – ostrzega Libanova.

Kolejne wyzwanie dla ukraińskiego rynku pracy to aktywizacja zawodowa wewnętrznie przesiedlonych osób. Większość przeniosła się do zachodnich regionów Ukrainy, gdzie miejsc pracy stale brakowało. I chociaż relokowano tam 750 firm z terytoriów objętych działaniami wojennymi, to nie zaspokoją one popytu na pracę. Naukowczyni podkreśla, że osoba, która nie pracuje od ponad roku, będzie musiała na nowo uczyć się relacji w zespole, zachowań i podstawowych umiejętności komunikacji społecznej. “Im dłużej trwa wojna, tym dłużej utrzyma się ryzyko” – podsumowała Ella Libanova.

Jak informowaliśmy wcześniej na łamach eDialog.media, w Ukrainie z powodu wojny pracę straciło co najmniej 5 milionów, a około 7 milionów ludzi opuściło kraj.

Tetiana Gomon

 

Facebook
Twitter
LinkedIn