5 milionów straciło pracę

20 listopada 2022. Wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Bereżna poinformowała, że w wyniku wojny co najmniej 5 mln ludzi w Ukrainie straciło pracę.

Informację tę przekazała uczestnicząc online w Kongresie 590, podczas panelu prowadzonego przez Prezesa Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacka Piechotę.

„Wojna niszczy ukraiński rynek pracy. Walki trwają tam, gdzie zatrudnionych było 10 milionów pracowników. Co najmniej 5 milionów ludzi już straciło pracę” – powiedziała minister Bereżna

Z powodu działań wojennych około 7 milionów ludzi już opuściło Ukrainę, co znacząco wpłynęło na wzrost stopy bezrobocia. „Teraz jednym z kluczowych priorytetów pracy rządu jest stabilizacja i odbudowa gospodarki, rozwój rynku pracy i powrót do domu naszych obywateli” – dodała. Tetiana Bereżna podkreśliła, że „w sąsiedniej Polsce około 1,5 mln Ukraińców jest obecnie objętych programem ochrony tymczasowej”.

Bereżna zaznaczyła, że każdy z partnerów Ukrainy będzie mógł znaleźć swój własny „segment” i dołączyć do programu odbudowy Ukrainy. Zarówno poprzez inwestycje w odbudowę infrastruktury, obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej, jak i poprzez wspieranie indywidualnych programów mających na celu rozwój biznesu i promocję zatrudnienia, które przewidują możliwość pozyskania dowolnych źródeł, w tym darowizn charytatywnych, pomocy humanitarnej, grantów, darów, pomocy międzynarodowej itp.

Ukraina dynamicznie się zmienia, aby stać się lepszym państwem dla swoich obywateli oraz otwartym i wiarygodnym partnerem dla swoich polskich przyjaciół” – podsumowała Tetiana Bereżna.

  • Ministerstwo Gospodarki podało ostatnio, że od początku wojny 404 tysiące obywateli Ukrainy otrzymało status bezrobotnych, co wiąże się ze świadczeniami socjalnymi.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn