Aksamitne odejście szefa banku centralnego

4 października 2022. Szef Narodowego Banku Ukrainy Kiryło Szewczenko poinformował na Facebooku, że podał się do dymisji.

Napisał: „Przyjaciele, ze względów zdrowotnych, których nie mogę zignorować w przyszłości, podjąłem trudną dla siebie decyzję. Odchodzę ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy”.

Podziękował prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za zaufanie i wspólną pracę na rzecz państwa, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.

Przypomniał sukcesy NBU podczas rosyjskiej agresji: nieprzerwane funkcjonowanie systemu finansowego, zapobieżenie panice na rynku walutowym, zatrzymanie odpływu kapitału, utrzymanie inflacji „na odpowiednim poziomie podczas wojny”, pomoc budżetowi państwa w pozyskiwaniu funduszy, uruchomienie mechanizmów przyciągania międzynarodowej pomocy finansowej i inicjowanie decyzji, które osłabiłyby gospodarkę kraju agresora.

„Dzisiaj NBU jest naprawdę silniejszy niż kiedykolwiek pod względem zdolności do sprostania wyzwaniom i przezwyciężenia kryzysów i jest godnie testowany przez wojnę. I zachowuje swoją zdolność do bycia podstawą powojennego ożywienia gospodarczego i prowadzenia do tego całego sektora finansowego” – dodał Szewczenko.

  • Kiryło Szewczenko objął funkcję szefa NBU 16 lipca 2020 roku. Rada Najwyższa rozpatrzy jego dymisję w tym tygodniu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn