3 października 2022. Agencja Bloomberg podaje, że Stany Zjednoczone gotowe są przekazywać Ukrainie pomoc finansową w wysokości 1,5 mld USD miesięcznie i tego samego oczekują od Unii Europejskiej.
W sumie dawałoby to 3 mld USD miesięcznego wsparcia makrofinansowego, co odpowiada planowanemu deficytowi budżetowemu Ukrainy.
Według źródeł Bloomberga administracja prezydenta Joe Bidena prowadziła rozmowy z urzędnikami UE, domagając się, aby Europa zrobiła dla Ukrainy więcej. Podobne oczekiwanie wyrażały niektóre państwa członkowskie UE i przedstawiciele instytucji UE.
Wojna przedłuża się, deficyt budżetowy Ukrainy ustabilizował się na poziomie 5 mld USD miesięcznie, rząd planuje zmniejszyć go do 3 mld USD, konieczne jest więc stworzenie bardziej regularnego mechanizmu wsparcia Ukrainy. Liderzy UE omówią potrzeby finansowe Ukrainy na nieformalnym szczycie w Pradze w dniach 6-7 października.
- 20 września Unia Europejska podjęła ostateczną decyzję o szybkiej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 5 mld EUR. To będą pożyczki długoterminowe na bardzo preferencyjnych warunkach. Ponadto decyzja UE przewiduje środki z budżetu UE na pokrycie ryzyka strat z tytułu tych dodatkowych pożyczek, a także na wypłaconą już transzę w wysokości 1 mld EUR. To druga część pakietu makrofinansowej pomocy UE dla Ukrainy w wysokości 9 mld EUR, którą Komisja Europejska zapowiedziała w kwietniu i uzgodniła Rada Europejska na czerwcowym szczycie.
(Red.)