Orlen w Ukrainie?

1 maja 2022.  „Polska firma jest zainteresowana wejściem na ukraiński rynek stacji paliw” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w czasie niedawnego spotkania z polskimi dziennikarzami. Temat podjęły gazeta internetowa „Ukraińska prawda” i Agencja UNIAN.

„Ukraińska prawda” cytuje następujące słowa Zełenskiego: „przyjechała do nas polska firma, spotkała się z naszym Naftohazem i ministrem energii. Naprawdę chcą wejść na nasz rynek stacji benzynowych. Mamy otwartą (na transakcję zakupu- red.) dużą sieć. Myślę, że wejdą.”

UNIAN podaje: „na ukraińskich stacjach benzynowych brakowało paliwa. W szczególności w Kijowie nie było paliwa na wielu stacjach benzynowych na obwodnicy, a tam, gdzie jest jedna, są długie kolejki. W Odesie stacje benzynowe nałożyły ograniczenia na sprzedaż paliwa – 10 litrów dla jednego klienta. Aby skończyć z deficytem paliwowym, 29 kwietnia Gabinet Ministrów podniósł maksymalne ceny benzyny i oleju napędowego. Rząd spodziewa się, że w ciągu tygodnia na stacjach benzynowych nie zabraknie paliwa.”

Oba ukraińskie źródła zgodnie cytują za prezydentem Zełenskim, że rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o wejściu polskich firm na ukraiński rynek paliwowy.

O jakiej polskiej firmie mówił ukraiński prezydent?

W 2019 r. działalność Ukrainie rozpoczął polski Unimot, właściciel stacji paliwowych AVIA. Szef Unimotu tuż po wybuchu wojny mówił jednemu z portali, że wstrzemięźliwość firmy „przed mocniejszym wejściem na rynek ukraiński okazała się prawidłową strategią.” Spółka Unimot nie prowadzi w Ukrainie bezpośredniej działalności ani nie jest właścicielem żadnej stacji paliw, wszystkie 12 stacji z logo AVIA działa na zasadzie franczyzowej.

Zważywszy na ryzyko inwestycyjne w Ukrainie, będące wynikiem rosyjskiej agresji, trzeba „obstawiać” firmę, którą stać na takie ryzyko, i która uzyska gwarancje finansowe polskiego rządu. Po decyzji o przejęciu Lotosu przez Orlen, wskazanie wydaje się oczywiste.

Pozbierajmy zatem informacje, które przemawiają za Orlenem.

  • „Wizytę w Kijowie złożył dopiero co prezes Obajtek i kierownictwo Orlenu, gdzie rozważano zaangażowanie akwizycyjne koncernu na Ukrainie” – mówił ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki dla portalu „Energetyka 24”, w wywiadzie opublikowanym 6 września 2021 roku. Wizyta kierownictwa Orlen odbyła się 16 sierpnia 2021 r. i w komunikacie po niej pisano o „przyspieszeniu w inwestycjach”.

Portale ukraińskie informowały o zamiarze kupienie przez Orlen stacji benzynowych Ukrnafty.

  • 2 września 2021 r. portal Forsal.pl informował: „PKN Orlen na pewno wejdzie na kolejne rynki zagraniczne ze swoimi stacjami paliw, zapewnił prezes Daniel Obajtek. Wśród nich rozważany jest rynek ukraiński. „Nie możemy być obojętni na rynek kraju, który jest naszym sąsiadem, liczy 50 mln mieszkańców i ma ujemny bilans produkcji paliw, czyli taki, gdzie możemy skorzystać z premii geograficznej” – powiedział Obajtek dziennikarzom w Berlinie.”
  • Ambasador Cichocki w wywiadzie dla Wirtualnej Polski z 18 lutego 2022 mówił o wizycie „ministra Jakuba Kumocha z Kancelarii Prezydenta oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka w towarzystwie przedstawicieli KGHM, PKN Orlen i PGNiG.” Opisał jej wyniki takimi słowami: „w obliczu rosnącego zaniepokojenia (chodzi o pogłoski o wybuchu wojny- red.) jesteśmy otwarci na rozmowę o dużych projektach wydobywczych i infrastrukturalnych. To poważny gest.”
  • W połowie marca 2022 r. władze Ukrainy otrzymały sfinansowany przez PKN Orlen transport z zestawami do korzystania z Internetu satelitarnego Starlink, zapewnianego krajowi przez firmę SpaceX Elona Muska. „Wspieramy Ukrainę i jej obywateli!” – podkreślił prezes Orlenu.
  • 4 kwietnia 2022 r. Orlen poinformował, że „spółka utworzona przez PKN Orlen i Synthos Green Energy planuje inwestycję, która umożliwi import energii elektrycznej z Ukrainy.”
  • Ciąg dalszy nastąpi.

Puzzle układał: Dariusz Szymczycha

 

Facebook
Twitter
LinkedIn