Program patriotyzmu gospodarczego

23 lutego 2022. Wczoraj, w godzinach wieczornych, prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił uruchomienie Programu patriotyzmu gospodarczego. „Patriota to ten, kto walczy z wrogiem o swoją ziemię. Dla tych, którzy inwestują w nią pieniędzmi i tworzą na niej miejsca pracy, uruchamiamy program patriotyzmu gospodarczego” – mówił Zełenski.

Planowane jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla biznesu i ograniczenie kontroli. Ponadto program obejmuje obniżenie podatku VAT na benzynę i olej napędowy, co obniży ceny na stacjach benzynowych.

„Naszym celem jest uzyskanie niezależności ekonomicznej. Zwłaszcza w sektorze energetycznym” – dodawał Zełenski.

Program będzie wspierał niektóre sektory gospodarki, co zapewni dodatkowe zachęty do lokalizacji produkcji w Ukrainie.

„Wszyscy powinni zostać w Ukrainie. Przedsiębiorstwa znajdują się na ukraińskiej ziemi, która jest chroniona przez nasze wojsko” – powiedział prezydent.

  • Dzisiaj odbędzie się spotkanie Zełenskiego z 50. największymi biznesmenami Ukrainy. „Biznes powinien chronić naszą gospodarkę, nasze finanse, tworzyć miejsca pracy, podnosić i wzmacniać Ukrainę. Razem. Każdy jest na swoim froncie”- tymi słowami prezydent Ukrainy zapowiadał to spotkanie. Ciekawe, czy wezmą w nim udział osoby, które typowano na listę oligarchów?
  • W spotkaniu zapewne weźmie udział Rinat Achmetow, który już zapowiedział swój przyjazd do Ukrainy. Złożył też deklarację, że należący do niego SCM Holdings zapłaci z góry 1 miliard UAH podatków. Achmetow wezwał do jedności rządu, biznesu, obywateli Ukrainy.
  • Wieczorem 22 lutego prezydent podpisał dekret o mobilizacji rezerwistów do wojska. Dotyczy on jedynie tzw. rezerw operacyjnych sił zbrojnych. Zełenski, po konsultacjach z liderami ugrupowań politycznych z Rady Najwyższej zapewnił, że nie ma potrzeby wprowadzania stanu wojennego i ogłaszania powszechnej mobilizacji. W konsultacjach wziął udział były prezydent Petro Poroszenko, lider Europejskiej Solidarności, wobec którego ekipa prezydenta Zełenskiego zainicjowała wrogie działania.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn