20 września 2021. W związku z machinacjami gruntowymi w Ukrainie zwolniono tysiące skorumpowanych urzędników. O tym poinformował minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Roman Leszczenko – podaje UNIAN.

„Mieliśmy system Państwowego Katastru Geodezyjnego, w którym pracowało 10 tys. urzędników zarządzających ziemią w naszym kraju. Zwolniliśmy 5 tys. osób i nadal czyścimy. Mimo tego, że korzystali z zasobów finansowych podatników, dostawali setki milionów hrywien wynagrodzenia, ci urzędnicy stosowali przekręty korupcyjne związane z bezpłatną prywatyzacją gruntów, tworząc szarą strefę” – poinformował Leszczenko, dodając że zwolnienia te zakończyły się m.in. sprawami karnymi.

Minister przypomniał, że w celu szybkiego reagowania na wszelkie pojawiające się sytuacje sporne w Ukrainie został powołany tzw. antyrajderski sztab przeciwdziałający nielegalnemu przejęciu gruntów rolnych.

Jednocześnie Leszczenko zachęcił współobywateli do aktualizowania dokumentów własności ziemi, rejestrowania gruntów w katastrze, a także do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej związanej z wprowadzeniem danych dot. własności ziemi.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2021 roku w Ukrainie ruszył wolny rynek ziemi. Według danych Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy na dzień 17 września 2021 r. przeprowadzono 17 293 transakcji kupna-sprzedaży gruntów rolnych o łącznej powierzchni 42,2 tys. hektarów.

TG