Niezależność jądrowa

30 sierpnia 2021. W Ukrainie rozpoczyna pracę nowy magazyn zużytego paliwa jądrowego.

Znajduje się w Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i nosi nazwę „Centralny Magazyn Wypalonego Paliwa Jądrowego (CSFSF)”. Obiekt zbudowano do celów magazynowania zużytego paliwa trzech elektrowni jądrowych ( rówieńskiej, chmielnickiej i południowo- ukraińskiej) w ciągu najbliższych 50 lat i przechowywania przez kolejne 100 lat. Budowa CSFSF prowadzona jest od 2017 roku na koszt Ukrainy i partnerów amerykańskich. Całkowita wartość projektu CSFSF to ponad 45 mld UAH, czyli ok. 1,5 mld USD.

Herman Haluszczenko – Minister Energii Ukrainy podkreślił, że wraz z otwarciem magazynu Ukraina uniezależnia się od Rosji w tym zakresie. Dotychczas Ukraina płaciła Federacji Rosyjskiej 200 mln USD rocznie za przechowywanie zużytego paliwa na jej terytorium. To powinno też znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy – uważa minister.

Warto zaznaczyć, iż w tej chwili w magazynie jeszcze nie ma paliwa jądrowego, ponieważ obiekt nie otrzymał odpowiednich zezwoleń na eksploatację od Państwowego Inspektoratu Regulacji Jądrowych (PIRJ). Zdaniem szefa Energoatomu powinno to nastąpić w najbliższych miesiącach. Część ekspertów twierdzi jednak, że obiekt zostanie uruchomiony nie wcześniej niż za pół roku.

  • Jak wcześniej informowaliśmy, w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęło się magazynowanie zużytego paliwa jądrowego z Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu do nowego suchego przechowalnika, tzw. Interim Storage Facility (ISF-2). Ogólna liczba paliwa oczekującego na przechowanie wynosi ponad 21 tys. zestawów. Więcej w artykule „Przechowalnia w Czarnobylu”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn