Od informatyka do miliardera

16 lipca 2021. Pierwszy ukraiński specjalista IT stał się miliarderem. Majątek współzałożyciela fintech-startupu Revolut Włada Jacenko osiągnął wartość 1,3 mld USD po oszacowaniu firmy przy pozyskiwaniu inwestora.

W grudniu 2020 r. Jacenko miał około 3,97 proc. udziałów w spółce. Po wejściu inwestora jego udziały mógł spaść do około 3,87 proc. W tym przypadku akcje należące do Jatsenko są wyceniane na około 1,3 mld USD.

To pozwoliłi Jacence wejść do pierwszej dziesiątki najbogatszych Ukraińców, prowadzonej przez ukraiński Forbes, na dziesiątej pozycji zastąpi miejsce Ołeksandra Jarosławskiego (ukraiński biznesmen, do niedawna-współwłaściciel „UkrSibbanku”).

Revolut został wyceniony na 33 mld USD, co robi go najdroższym startupem fintech w Wielkiej Brytanii.

  • Brytyjską firmę Revolut uruchomili w 2015 roku Rosjanin Mikołaj Stroński oraz Ukrainiec Wład Jacenko. Usługa Revolut pozwala przesyłać pieniądze za granicę i przeliczać waluty bez prowizji, pożyczać, otwierać konta firm, handlować kryptowalutą, kupować ubezpieczenie itp. Revolut nie ma oddziałów, więc wszystkie operacje na kartach odbywają się w aplikacji o tej samej nazwie na smartfonie. Firma działa na rynkach UE i USA, mając około 16 milionów klientów i ponad 150 milionów transakcji miesięcznie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn