Korytarz Transportowy Odessa- Kłajpeda

9 lipca 2021. Ukraina i Litwy już we wrześniu uruchamiają korytarz intermodalny między portami w Odesie i Kłajpedzie.

W Kłajpedzie odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury Litwy i Ukrainy, którego rezultatem stało podpisanie porozumienia o  połączeniach transportowych między tymi państwami. Strony wznawiają dialog na temat realizacji idei połączenia kolejowego Bałtyku i Morza Czarnego. Ukraińskie ładunki w litewskim porcie w Kłajpedzie stanowią obecnie zaledwie około 1-2 proc. wszystkich przeładunków. Strona litewska jednak zaznacza, że przepływ towarów z Ukrainy mógłby być potencjalnie dziesięciokrotnie wyższy.

Przewiduje uruchomienie pilotażowego projektu  transportu intermodalnego między Litwą i Ukrainą. Realizacji projektu służyć będą przede wszystkim naczepy samochodowe jako intermodalne jednostki transportowe. Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy inicjuje zmiany w ukraińskim ustawodawstwie, które umożliwią klasyfikację naczep jako ładunku, a nie jako pojazdu. Uruchomienie projektu pilotażowego zaplanowano na wrzesień br. Oczekuje się, że pomyślna realizacja porozumienia uczyni się z portu w Kłajpedzie „północną bramę Ukrainy do Skandynawii, a Odessę – południową bramą Litwy do regionu Morza Czarnego”.

Oleksandr Kubrakow – minister infrastruktury Ukrainy zaznaczył, że Litwa jest jednym z głównych partnerów strategicznych Ukrainy, a współpraca w dziedzinie transportu – jednym z priorytetów dwustronnych stosunków. Ponadto minister zapowiedział przywrócenia trasy pasażerskiej „4 stolice”, z Kijowa poprzez Mińsk i Wilno do Rygi.

Przewoźnik LTG Cargo z grupy Kolei Litewskich w styczniu br. zarejestrował spółkę-córkę LTG Cargo Ukraine, która oferuje wynajem taboru, spedycję i inne usługi transportu towarów. W marcu koleje ukraińskie Ukrzaliznytsia poinformowały o współpracy z LTG Cargo Ukraine w sprawie rozwoju szlaku intermodalnego Morze Czarne – Morze Bałtyckie.  Projekt dotyczy trasy rozpoczynającej się w porcie Karasu (Turcja) i przebiegającej się przez terminal kolejowy portu Czarnomorsk (Ukraina), Wilno, Kowno i port Kłajpeda (Republika Litwy) oraz Białystok (Polska). Do programu już się dołączyły ARKAS Logistics, DFDS, TT Line, BTLC Ukraine, UkrFerry, Ferry Plus, ICS, Baltic Shipping i terminal LISKI. Litewski przewoźnik  zadeklarował również dążenie do rozpoczęcia współpracy z portami w Odessie  i Mikołajowie oraz z portem Piwdennyj.

Wcześniej informowaliśmy, że Ukraina zawarła z Litwą porozumienie o rozwoju kolejowych przewozów pasażerskich i towarowych oraz o współpracy w zakresie wymiany zezwoleń na międzynarodowe przewozy drogowe. Ze względu na spór między Polską i Ukrainą w sprawie przewozów drogowych, połączenie z Litwą wydaje się być coraz bardziej realną alternatywą dla tranzytu przez Polskę. Natomiast aktywna działalność litewskiego przewoźnika na rynku polskim świadczy raczej o dążeniu do stworzenia zintegrowanego i wspólnie uzupełniającego szlaku trzech krajów, niż o próbie wykluczenia z niego Polski. Polskie firmy powinny poważnie zastanowić się nad zintensyfikowaniem działalności w Ukrainie, żeby nie ustąpić liderstwa litewskim odpowiednikom. Więcej o tym w artykule „Alternatywny szlak?”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn