Kwarantanna po powrocie do Polski

24 czerwca 2021. Polska wprowadza obowiązkową 10-dniową kwarantannę dla osób, które przyjadą spoza UE.

  Poinformował o tym wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Od północy 24 czerwca zostaną wprowadzone rozszerzone zasady kwarantanny w przypadku podróży z krajów, które nie należą do strefy Schengen. Rząd wprowadza obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Będzie można ją skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż 7 dni od przekroczenia granicy.

W pełni zaszczepione osoby (dwie dawki szczepionki lub jedna dawka szczepionki Johnson&Johnson) zostaną zwolnione z obowiązkowej kwarantanny. Dotyczy to także dzieci poniżej 12 roku życia, które są pod nadzorem zaszczepionych rodziców.

Kraska poinformował, że takie działania mają uchronić Polaków przed nowymi, bardziej zaraźliwymi mutacjami koronawirusa, w szczególności tzw. indyjskim szczepem „Delta”. Dodał, że od tej pory nie będzie możliwości uwolnienia się z kwarantanny w wyniku negatywnego testu koronawirusa przeprowadzonego w ciągu 48 godzin od przekroczenia polskiej granicy.

Dotychczas takie restrykcje obowiązywały podróżujących z Brazylii, Indii, Republiki Południowej Afryki, od środy również Wielkiej Brytanii. Podróżujący z pozostałych państw spoza Schengen mogli dotąd skracać swoją kwarantannę po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w czasie 48 godzin od przekroczenia granicy RP, np. jeszcze na lotnisku.

Więcej informacji na stronie straży granicznej.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn