Ukraina w sieci

31 maja 2021. Ukraina znajduje się w pierwszej piątce krajów, które są podmiotem i przedmiotem dezinformacji na Facebooku.

Facebook opublikował raport na temat operacji wpływu w Internecie, w latach 2017-2020. Najbardziej niebezpieczną formą tego typu wpływu na portale jest tzw. skoordynowane nieautentyczne zachowanie (ang. Coordinated Inauthentic Behavior, CIB). CIB to skoordynowana sieć kont, stron i grup na platformach grupy Facebook, których celem jest wprowadzenia w błąd pozostałych użytkowników portali.

Za największego dostawcę tego rodzaju dezinformacji uznano Federację Rosyjską. Eksperci Facebook zidentyfikowali 27 sieci CIB pochodzących z Rosji. Większość z nich, bo 15 z nich jest związanych z biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, człowiekiem z bliskiego otoczenia Władimira Putina, 4 bezpośrednio z rosyjskimi służbami specjalnymi, 2 sieci są powiązane z mediami.

Drugie miejsce zajął Iran z 23 sieciami dezinformacji, 9 z nich jest związanych ze strukturami rządowymi.

Trzeci na liście Fb jest Myanmar – 9 sieci, z których 6 powiązane jest z siłami zbrojnymi lub policją.

Czwarte miejsce zajmuje USA – 9 sieci (teorie spiskowe, PR, firmy konsultingowe i media). Piątkę „liderów” zamyka Ukraina z 8 sieciami CIB, w tym 3 są związane z agencjami reklamowymi, zaś 2 z partiami politycznymi.

Najczęstszymi celami zagranicznych operacji dezinformacyjnych były Stany Zjednoczone, Ukraina, Wielka Brytania, Libia i Sudan.

Autorzy podali przykład z początku 2020 roku, kiedy znaleziono i usunięto sieć prowadzoną przez rosyjski wywiad wojskowy, która skupiała się na Ukrainie i krajach sąsiednich. „Stworzyli fałszywe postacie, które działały na forach blogowych i wielu platformach mediów społecznościowych. Niektórzy z nich udawali dziennikarzy obywatelskich i próbowali skontaktować się z decydentami, dziennikarzami i innymi osobami publicznymi w regionie. Operacja nie zyskała dużej liczby obserwujących na Facebooku, kiedy ją usunięto, ale kilka jej blogów zostało udostępnionych przez podmioty komercyjne, niekontrolowane przez organizatorów operacji” – wyjaśniają eksperci raportu.

  • Wcześniej informowaliśmy, iż od początku roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odparła 350 cyberataków. Zablokowano m.in. wielkoskalowy cyberatak grupy hakerów „Armageddon”, grupy która jest kontrolowana przez Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji (FSB). Ponadto Ukraina została sklasyfikowana na 25 miejscu w rankingu „National Cybersecurity Index 2020”. Więcej o tym w artykułach „Szukanie dziury w sieci” i „SBU walczy w sieci”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn