SBU walczy w sieci

22 stycznia 2021. W ubiegłym roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zneutralizowała 600 cyberataków i ujawniła kilkadziesiąt grup hakerów.

Według informacji SBU, w 2020 r. wszczęto 496 postępowań karnych za cyberprzestępstwa. Spośród nich 129 przypadków dotyczy nieuprawnionej ingerencji w działanie sieci komputerowych i zautomatyzowanych systemów. W ramach operacji specjalnej, m.in., wykryto nielegalną działalność zorganizowaną przez byłe kierownictwo Państwowej Służby Podatkowej. Starty państwa spowodowane aktywnością tej grupy szacuje się na ponad 1,2 mld USD. Ujawniono również 6 związków przestępczych, które bezprawnie ingerowały w bazę danych Ministerstwa Sprawiedliwości i wprowadzały błędne informacje do rejestrów państwowych.

W zakresie walki z dezinformacją, zneutralizowano 20 związków cyberprzestępców oraz zablokowano ponad 2,6 tys. grup w mediach społecznościowych, skupiających miliony członków. Wykryto również 21 sieci botów, składających się z ok. 60 tys. kont szerzących fake newsy. W wyniku tych działań 32 osoby skazano i 40 osób oskarżono o szerzenie antyukraińskiej propagandy. Z powodu prowadzenia separatystycznej propagandy w Internecie, 158 cudzoziemcom wjazdu na terytorium Ukrainy. Z inicjatywy SBU nałożono sankcje na szereg rosyjskich witryn internetowych i producentów oprogramowania. Dodatkowo służba zwróciła się do IT-gigantów, jak Google i Apple o zablokowanie zakazanych rosyjskich aplikacji na ich platformach elektronicznych.

  • Według najnowszego rankingu „National Cybersecurity Index 2020” opracowanego przez estońską e-Governance Academy, Ukraina została sklasyfikowana na 25 miejscu na liście 160 krajów. W porównaniu z 2018 r. Ukraina awansowała o 4 pozycje. Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy wyjaśnia, iż taki wynik jest efektem niedawno przyjętych zmian prawnych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Polska wyprzedziła Ukrainę o jedną pozycję i zajęła w tym rankingu 24 miejsce.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn