Szukanie dziury w sieci

28 kwietnia 2021. Od początku roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) odparła 350 cyberataków.

Portal U.S. News podaje, iż amerykańskie agencje wywiadowcze pomogły Ukrainie powstrzymać eskalację rosyjskich cyberataków w ostatnich miesiącach, gdy Rosja gromadziła swoje wojska przy granicy z Ukrainą. Przedstawiciel Ambasady Ukrainy w USA potwierdza te informacje i zaznacza, że SBU zapobiegła 350 cyberatakom m.in. dzięki współpracy z agencjami wywiadowczymi USA. A.J. Nash – starszy dyrektor w prywatnej firmie wywiadowczej Anomali podkreśla, że chociaż ta cyberataki zbiegły się w czasie z koncentracją rosyjskich wojsk na granicy, nie ma dowodów, że są to wydarzenia powiązane. Te działania w sieci są zgodne z metodą  wojny hybrydowej, ale równie prawdopodobne jest to, że czas tych wydarzeń jest przypadkowy.

Według informacji SBU, w okresie styczeń-kwiecień ujawniono w Ukrainie sieć wywiadowczą o dużej skali, która zajmowała się działalnością rozpoznawczą i wywrotową na zlecenie służb specjalnych Federacji Rosyjskiej. Hakerzy szerzyli panikę wśród ludności za pośrednictwem specjalnie utworzonych kanałów w sieci Telegram iw ten sposób zaostrzali sytuację społeczno-polityczną w Ukrainie. Ustalono, że osoby te działały w interesie rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (w skrócie GRU).

SBU zablokowała również wielkoskalowy cyberatak grupy hakerów „Armageddon”, grupy która jest kontrolowana przez Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji (FSB). Celem działalności tej grupy było pozyskanie informacji niejawnych z baz najwyższych państwowych organów Ukrainy. Ponadto wspólnie ze specjalistami z USA i Francji zablokowano międzynarodową sieć cyberprzestępców, która zajmowała się kradzieżą informacji z zagranicznych przedsiębiorstw.

  • Wcześniej informowaliśmy, iż w ciągu 2020 r. SBU zneutralizowała 600 cyberataków i ujawniła kilkadziesiąt grup hakerów. Ponadto Ukraina została sklasyfikowana na 25 miejscu w rankingu „National Cybersecurity Index 2020”. Więcej o tym w artykule „SBU walczy w sieci”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn