8 kwietnia 2021. Katarska firma energetyczna Nebras Power zawarła umowę o strategicznym partnerstwie z ukraińską firmą UDP Renewables (UDPR) i jej macierzystą spółką holdingową UFuture. Umowa przewiduje wielomilionowe inwestycje i przejęcie kontroli nad przedsiębiorstwami energii słonecznej w Ukrainie.

Porozumienie z Nebras Power jest efektem dwuletnich negocjacji, a jego uroczyste podpisanie nastąpiło podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Katarze. Umowa przewiduje nabycie przez katarską firmę kontrolnego pakietu akcji sześciu ukraińskich firm związanych z energią słoneczną. Chodzi o “Scythia-Solar-1″, „Scythia-Solar-2”, „Free-Energy Genichesk”, „Port-Solar”, „Terslav” i „Sun Power Pervomaisk”. Na późniejszych etapach współpracy planowane jest utworzenie ukraińsko-katarskiego konsorcjum w celu realizacji projektów w sektorze energetyki wiatrowej. Sergiy Yevtushenko – dyrektor generalny UDPR zaznaczył, że inwestycje konsorcjum w latach 2021-2022 mogą wynieść 250 mln USD.  

Nicholas Tymoshchuk – dyrektor generalny UFuture podkreślił, że inwestycje Nebras Power pozwolą wytwarzać ponad 700 GWh odnawialnej energii rocznie, co wystarczy dla ok. 310 tys. przeciętnych gospodarstw domowych.

·  UDP Renewables jest firmą inwestycyjno-deweloperską w zakresie energii odnawialnej. Oczekuje się, że w okresie do 2022 roku przedsiębiorstwo będzie jednym z największych producentów energii odnawialnej w Ukrainie z łączną mocą ponad 300 MW.

  • UFuture jest holdingiem ukraińskiego przedsiębiorcy Wasyla Chmielnickiego, który posiada zdywersyfikowany portfel aktywów w zakresie nieruchomości, infrastruktury, przemysłu, energii odnawialnej, farmaceutyki i IT. Aktywa UFuture wyceniane są w tej chwili na ok. 500 mln USD, a łączna kapitalizacja przedsiębiorstw, w które zainwestowała spółka, wynosi ok. 1 mld USD.
  • O efektach wizyty prezydenta Ukrainy w Katarze pisaliśmy już wcześniej.
  • Wcześniej informowaliśmy o planach budowy największej na świecie elektrowni słonecznej w Czarnobylu, które okazały się dużym zaskoczeniem dla ukraińskich władz. Amerykański partner projektu podejrzewany jest o manipulacje giełdowe. Więcej o tym w artykule „Czarnobylska afera słoneczna”.

Valentyn Honcharenko