Wzrost gospodarczy, ale jaki?

19 marca 2021. Po spadku PKB spowodowanym przez koronawirusowy, globalny kryzys, także w Ukrainie prognozowany jest wzrost gospodarczy. Przewidywania różnych ośrodków trochę różnią się od siebie.

Julia Swiridenko, Zastępca Szefa Biura Prezydenta Ukrainy, w czasie Forum „Ukraine 30” powiedziała do dziennikarzy: „w 2021 r. oczekujemy, że PKB wzrośnie do poziomu 5, 1 proc.”

Tymofij Myłowanow, były minister rozwoju gospodarczego, obecnie społeczny doradca w biurze prezydenta wyjaśnił, że jest to prognoza Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej przekazana ekipie Wołodymyra Zełenskiego. Wzrost PKB w 2021 roku oceniony został właśnie na 5, 1 proc., w 2022 roku na 2,8 proc. , zaś w 2022 r. na 4 proc.

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Handlu Rolnictwa Ukrainy podtrzymuje swą ostatnią prognozę wzrostu PKB w 2021 r. o 4,6 proc. Powiedział o tym minister Ihor Petraszko w komentarzu dla agencji Interfax- Ukrajina. Zwrócił uwagę,  że prognoza PKB na I kwartał br. Zakłada 3 proc. spadku, co jest spodziewanym efektem okresowych lockdownów. „Mam nadzieję, że nie mylimy się. W ubiegłym roku przewidywaliśmy spadek gospodarki o 4,8 proc., a w rzeczywistości otrzymaliśmy minus 4,2 proc.” – dodał minister.

Bank Światowy spodziewa się wzrostu PKB Ukrainy o 3 proc. w 2021 r. Jego październikowe prognozy były o połowę mniejsze  i wskazywały na 1,5 proc. wzrostu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn