Izraelska firma na ukraińskim szelfie

17 marca 2021. Naftohaz zawarł memorandum o współpracy z izraelską firmą Naphtha Petroleum Corp. w sprawie zagospodarowania czarnomorskiego szelfu.

Porozumienie dotyczy m.in. potencjalnych geologicznych poszukiwań węglowodorów w ukraińskiej części Morza Czarnego. Ponadto strony memorandum będą badać możliwości współpracy przy innych projektach wydobycia węglowodorów w Ukrainie.

Otto Waterlander – dyrektor wykonawczy grupy Naftohaz zaznaczył, iż ten projekt będzie najbardziej kapitałochłonnym w portfolio ukraińskiego wydobywcy. Waterlander wspomniał o niedawno ogłoszonym partnerstwie z rumuńską spółką OMV Petrom, co również zwiększy aktywność Naftohazu w regionie.

Eran Lendner – dyrektor generalny Naphtha Israel Petroleum Corp. powiedział, że jego firma z zadowoleniem przyjmuje decyzję rządu Ukrainy o przyznaniu Naftohazowi wyłącznych praw do zagospodarowania szelfu czarnomorskiego. Naftohaz jest dobrze przygotowany do tego zadania, co zmniejsza ryzyko i wzmacnia potencjał nowych projektów. Ponadto ukraiński rynek gazu jest potencjalnie atrakcyjny w dłuższej perspektywie, co jest uzasadnionym powodem dla izraelskich inwestycji – podkreślił Lendner.

  • Naphtha Israel Petroleum Corporation Ltd. jest izraelską spółką notowaną na giełdzie w Tel Awiwie (TASE: NFTA). Poprzez swoje spółki zależne Naphtha kontroluje złoża ropy naftowej i gazu w USA i na szelfie izraelskim, w tym pole gazowe Tamar o zasobach około 370 mld m sześc. gazu. W latach 2013- 2020 wolumen wydobycia ze złoża Tamar wyniósł ok. 66 mld m. sześc. gazu.
  • Naftohaz w ramach przyjętej w 2020 r. strategii rozpoczął kilka projektów wydobywczych, w tym ze złoża Juziwska oraz regionu karpackiego. Priorytetem jest pozyskanie i eksploatacja złóż, których potencjał przekracza 50 mld m sześc. gazu. Więcej o tym w artykule „Naftohaz i upstream”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn