Ukraińscy miliarderzy

15 marca 2021. Magazyn „Forbes Ukraine” zaktualizował swój ranking miliarderów – najbogatszych Ukraińców. Pomimo Covidowego kryzysu miliarderzy mają się dobrze. 

„Fortuny większości ukraińskich miliarderów znacznie wzrosły. I nie chodzi tylko o wyniki ich działalności. Wiosną ubiegłego roku inwestorzy nie byli jeszcze gotowi na pandemię, wiodące światowe indeksy giełdowe znacznie się zmniejszyły, a ropa czasami kosztowała mniej niż zero. W marcu 2021 r. ropa bije w skali roku, a indeksy – historyczne maksima. Wielu ukraińskich miliarderów pomógł wzrost cen stali – w tym roku cena wzrosła o 300 USD i osiągnęła poziom 700 USD/tonę”- tak „Forbes Ukraine” opisuje otoczenie gospodarcze, wpływające na ranking najbogatszych Ukraińców.

  • Listę w 2021 roku otwiera Rinat Achmetow (w 2020 r- też był numerem 1). Majątek najbogatszego człowieka w Ukrainie wzrósł do 7,6 miliarda USD z 2,8 mld USD w 2020 roku. Achmetow zajmuje 330. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. Wartość jego najważniejszych aktywów w 2021 r. szacowana jest następująco: Metinvest 3,3 mld USD, DTEK 2,1 mld USD, nieruchomości 0,7 mld USD).
  • Wiktor Pinczuk był 2 na liście w 2020 r. i nadal ma 2. pozycję. W ciągu roku wartość jego majątku wzrosła z 1,4 mld USD do 2,5 miliarda USD. Główne składniki jego majątku: nieruchomości są szacowane na warte 0,8 mld USD, Interpipe dostarczający rury do przesyłu gazu i dla sektora inżynieryjnego 0,5 mld USD, zasoby gotówkowe 700 mln USD.
  • Kostantin Żewago w 2021 r. awansował w rankingu na 3. pozycję z 7. rok temu . Jego majątek wzrósł z 1,1 mld USD 2,1 miliarda dolarów.
  • Ihor Kołomojski z majątkiem o wartości 1,8 miliarda USD awansował z 8. na 4. pozycję. W czerwcu 2020 roku „Forbes Ukraina” szacował wartość jego fortunę na 1 mld USD. Główne aktywa Kołomojskiego w sektorze nafty i gazu oceniane są na 0,7 mld USD, zaś aktywa metalurgiczne na 0,4 mld USD. Aktywa oligarchy medialne mają wartość 100 mln USD.
  • Gienadij Bogolubow z majątkiem szanowanym na 1, 7 mld USD jest na 5. pozycji wśród ukraińskich miliarderów. Rok temu „Forbes Ukraine” wycenił go na 1,2 mld USD, co dawało to samo 5. miejsce w rankingu.
  • Szósty na liście najbogatszym jest były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego majątek szacowany jest na 1,6 mld USD i w ciągu roku wzrósł o 200 mln USD. Najważniejszym aktywem Poroszenki jest korporacja Cukiernicza „Roshen” – największe ukraińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów cukierniczych- wyceniana na 1,1 mld USD.
  • Wadym Nowynski, biznesowy partner Achmetowa w Metinveście, dysponuje majątkiem o wartości 1,4 mld USD, który w ciągu roku wzrósł z poziomu 810 mln USD.
  • Na liście nie uplasowano współwłaścicieli Epicenter- Aleksandra i Galiny Geregi. Choć ich majątek ma wartość większą niż 1 miliard USD, to nie „pasują” do zasad tego rankingu. Małżonkowie mogą znaleźć się na liście najbogatszych „Forbes”, i co za tym idzie w rankingu „Forbes Ukraine”, kiedy ich całkowity dochód przekroczy 2 miliardy USD.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn