15 września 2020. Focus opublikował listę 100 najbogatszych Ukraińców. Na pierwszym miejscu znów zdecydowanie Rinat Achmetow.

Majątek właściciela SCM Group szacuje się na 7,3 mld USD. Jego największa część pochodzi z działalności w energetyce i hutnictwie.

Na drugim miejscu – właściciel Interpipe Wiktor Pinczuk z kapitałem 2,4 miliarda USD. Biznes metalurgiczny i rurowy jest obecnie podstawą jego pozycji. Wg mediów Pinczuk sprzedał swoje udziały w bankach i gazownictwie.

Trzecie miejsce zajął właściciel Grupy DF Dmytro Firtasz z 1,8 miliarda USD. Jest  biznesmenem w branży chemicznej Produkcja nawozów mineralnych to jego domena.

Czwarte miejsce – właściciel grupy Smart Holding Wadym Nowynski. Jego majątek szacuje się na 1,5 miliarda USD. Zajmuje się wieloma rodzajami działalności – od finansów i nieruchomości po górnictwo. Jednym z kluczowych aktywów jest Metinwest Holding, w którym jest wspólnikiem Rinata Achmetowa.

Na piątym miejscu jest były prezydent Petro Poroszenko z 1,3 mld USD. Główny dochód związany jest z jego firmą Roshen Corporation. Od 2014 roku jego aktywa cukiernicze są zarządzane przez Rothschild Bank Inwestycyjny. W 2019 roku właścicielem Roshen został najstarszy syn Poroszenki Ołeksij.

Ołeksandr i Hałyna Hereha zajmują szóste miejsce – 1,2 miliarda USD. Para rozwija sieci hipermarketów budowlanych Epicenter i Nowa linia.

Siódme miejsce – Wiktor Medwedczuk, oszacowany na 1,2 mld współwłaściciel kilku regionalnych firm energetycznych. Wiele firm rosyjskich i zagranicznych jzarejestrowano na żonę Medwedczuka, Oksanę.

Na ósmym miejscu – współwłaściciel grupy Priwat Ihor Kołomojski, który ma 1,2 mld USD.  Większość majątku pochodzi z działalności w przemyśle metalurgicznym.

Dziewiąte miejsce zajął współwłaściciel Priwatu Hennadij Bogolubow z 984 milionami USD. Biznesmen jest znany z przedsięwzięć naftowych i gazowych.

Współwłaścicielowi Fozzy Group Władimirowi Kostelmanowi przypadło dziesiąte miejsce z 856 milionami USD.

Więcej informacji w języku ukraińskim: https://focus.ua/rating/430862-100-samych-bogatych-lyudej-ukrainy-rejting-2020

OT