Achmetow zdecydowanie najbogatszy

15 września 2020. Focus opublikował listę 100 najbogatszych Ukraińców. Na pierwszym miejscu znów zdecydowanie Rinat Achmetow.

Majątek właściciela SCM Group szacuje się na 7,3 mld USD. Jego największa część pochodzi z działalności w energetyce i hutnictwie.

Na drugim miejscu – właściciel Interpipe Wiktor Pinczuk z kapitałem 2,4 miliarda USD. Biznes metalurgiczny i rurowy jest obecnie podstawą jego pozycji. Wg mediów Pinczuk sprzedał swoje udziały w bankach i gazownictwie.

Trzecie miejsce zajął właściciel Grupy DF Dmytro Firtasz z 1,8 miliarda USD. Jest  biznesmenem w branży chemicznej Produkcja nawozów mineralnych to jego domena.

Czwarte miejsce – właściciel grupy Smart Holding Wadym Nowynski. Jego majątek szacuje się na 1,5 miliarda USD. Zajmuje się wieloma rodzajami działalności – od finansów i nieruchomości po górnictwo. Jednym z kluczowych aktywów jest Metinwest Holding, w którym jest wspólnikiem Rinata Achmetowa.

Na piątym miejscu jest były prezydent Petro Poroszenko z 1,3 mld USD. Główny dochód związany jest z jego firmą Roshen Corporation. Od 2014 roku jego aktywa cukiernicze są zarządzane przez Rothschild Bank Inwestycyjny. W 2019 roku właścicielem Roshen został najstarszy syn Poroszenki Ołeksij.

Ołeksandr i Hałyna Hereha zajmują szóste miejsce – 1,2 miliarda USD. Para rozwija sieci hipermarketów budowlanych Epicenter i Nowa linia.

Siódme miejsce – Wiktor Medwedczuk, oszacowany na 1,2 mld współwłaściciel kilku regionalnych firm energetycznych. Wiele firm rosyjskich i zagranicznych jzarejestrowano na żonę Medwedczuka, Oksanę.

Na ósmym miejscu – współwłaściciel grupy Priwat Ihor Kołomojski, który ma 1,2 mld USD.  Większość majątku pochodzi z działalności w przemyśle metalurgicznym.

Dziewiąte miejsce zajął współwłaściciel Priwatu Hennadij Bogolubow z 984 milionami USD. Biznesmen jest znany z przedsięwzięć naftowych i gazowych.

Współwłaścicielowi Fozzy Group Władimirowi Kostelmanowi przypadło dziesiąte miejsce z 856 milionami USD.

Więcej informacji w języku ukraińskim: https://focus.ua/rating/430862-100-samych-bogatych-lyudej-ukrainy-rejting-2020

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn