1 marca 2021. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecuje zastosować smartfony w procedurze sądowej, dzięki czemu skróci się proces i zminimalizowana będzie korupcja.

Na Ogólnoukraińskim Forum „Ukraina 30. Rozwój wymiaru sprawiedliwości” Zełenski powiedział:

„Potrzebna jest eliminacja nadużyć i zapewnienie przejrzystości sądu. Rozwiązanie informatyczne może stać się skutecznym krokiem na tej drodze. Analogicznie do usług rządowych w smartfonie, dążymy do tego -i na pewno –  zrobimy sąd w smartfonie”.

Zdaniem Zełenskiego dzięki temu rozwiązaniu „większość biurokratycznych procedur przejdzie w tryb online, co przyspieszy proces prawny, zminimalizuje korupcję i możliwości nadużyć”.

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie wznowienia prac Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów i usprawnienia procedury wyłaniania kandydatów do Naczelnej Rady Sądownictwa.

Kolejną ważną kwestią jest bezpośredni udział obywateli Ukrainy w wymiarze sprawiedliwości – władze przygotowały już 2 ustawy, które „rozpoczną prace sądu przysięgłych”.

Ukraina rozwija usługi urzędowe online, przez aplikację Diia, paszport w smartfonie, aplikację mobilną „Statystyki w smartfonie”.

OT