Ukroboronprom wzmacnia cyberprzestrzeń

10 lutego 2021. W Ukrainie powstanie Centrum Operacyjne ds. Cyberbezpieczeństwa (COC).

Projekt COC realizuje koncern Ukroboronprom we współpracy z Krajowym Centrum Koordynacyjnym ds. Cyberbezpieczeństwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W koncernie zaznaczają, iż COC będzie autonomicznym organem w ramach nowego holdingu obronnego, który powstanie na bazie Ukroboronprom. Więcej na temat reformy koncernu w artykułach „Przebudowa Ukroboronpromu” i „Zmiana szefa i przeszukania w Ukroboronpromie”.

Zadania COC będą obejmować m.in. cyberochronę wszystkich przedsiębiorstw nowego holdingu, przeciwdziałanie cyberatakom, szkolenie wyspecjalizowanych specjalistów, wymianę danych z organami ścigania i agencjami rządowymi. Tylko w ciągu ostatnich sześciu miesięcy koncern padł ofiarą prawie 14 000 cyberataków, z których 317 miało większą złożoność. Średnio Ukroboronprom jest atakowany 3 razy w ciągu godziny.

Jurij Gusiew – prezes Ukroboronprom uważa, iż dzięki dużemu potencjałowi i rozwiniętemu sektorowi IT Ukraina może w najbliższej przyszłości stać się jedną z głównych potęg w sektorze cyberbezpieczeństwa zarówno w Europie, jak i na świecie.

  • W pierwszym miesiącu 2021 r. w Ukrainie odnotowano prawie 14 mln cyberataków. Większość działań była wymierzona w sektor publiczny, na który przypadło ponad 75 proc. wszystkich ataków. Ogółem naruszenia dotyczyły nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych (70 proc. przypadków), skanowania zasobów (10 proc.) oraz ataków typu brute-force (7 proc).
  • W ciągu 2020 r. przez SBU wszczęto 496 postępowań karnych za cyberprzestępstwa. Spośród nich 129 przypadków dotyczy nieuprawnionej ingerencji w działanie sieci komputerowych i zautomatyzowanych systemów. Więcej o tym w artykule „SBU walczy w sieci”.
  • Według najnowszego rankingu „National Cybersecurity Index 2020” opracowanego przez estońską e-Governance Academy, Ukraina została sklasyfikowana na 25 miejscu na liście 160 krajów.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn