Zmiana szefa i przeszukania w Ukroboronpromie

4 grudnia 2020. Prezydent Wołodymyr Zełenski powołał Jurija Gusiewa na stanowisko prezesa państwowego koncernu Ukroboronprom. W tym samy dniu, w siedzibie koncernu odbyły się przeszukania, które przeprowadziła  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ( SBU).

Jurij Gusiew jest doktorem nauk ekonomicznych oraz byłym Wiceministrem Obrony Ukrainy w latach 2014-2016. Od lipca do grudnia br. zajmował stanowisko przewodniczącego chersońskiej obwodowej administracji państwowej. Wcześniej od 2002 do 2009 roku pracował w sektorze prywatnym. Następnie pracował w ministerstwie gospodarki- w dziale eksportu, inwestycji i innowacji. W latach  2011-2014 był dyrektorem departamentu projektów krajowych w- już zlikwidowanej – agencji państwowej Derżinwestprojekt. Po zakończeniu pracy w Ministerstwie Obrony, pełnił funkcje doradcy Ministra Infrastruktury (2016) oraz Ministra Ekologii i Zasobów Naturalnych (2018). Jednocześnie świadczył usługi consultingowe dla międzynarodowych instytucji finansowych (IFC, EBRD) oraz był GR-dyrektorem w PrivatBanku.

Prezydent Zełenski zaznaczył, że Jurij Gusiew wykazał się skutecznością na stanowisku przewodniczącego chersońskiej administracji. W regionie m.in. aktywnie rozwijano infrastrukturę drogową i turystyczną oraz zmodernizowano dwa przejścia na granicy administracyjnej z czasowo okupowanym Krymem – podkreślił prezydent.

Podczas konferencji prasowej Gusiew zaznaczył, iż koncern „Ukroboronprom” przestanie istnieć w 2021 roku. Zamiast koncernu powstanie holding „Systemy obronne Ukrainy”, którego częścią będą firmy zajmujące się naprawą samolotów, pojazdów opancerzonych, broni precyzyjnej, amunicji, radarów i systemów morskich. Planowane jest również utworzenie spółki, która wyspecjalizuje się w budowie samolotów i w sektorze kosmicznym. Wcześniej Ihor Fomenko – już były szef Ukroboronpromu poinformował, że wskutek reformy planowane jest pozbycie 65 z 116 przedsiębiorstw obecnie wchodzących w skład koncernu. Więcej o zmianach w koncernie w artykule „Przebudowa Ukroboronpromu”.

Warto też dodać, iż jednocześnie z powołaniem nowego dyrektora, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) dokonała przeszukań na siedzibie koncernu, Ukrspeceksportu (największego eksportera ukraińskiej broni w 2019 r.) oraz w jednej z zagranicznych struktur. SBU informuje, że podstawą przeszukań jest podejrzenie o zdradę stanu przez  przedstawicieli ww. podmiotów. Według danych SBU, przedstawiciele Ukrspeceksportu spowodowali straty w wysokości ok. 100 milionów USD. Dodatkowo SBU zarzuca działalność w interesie jednego z krajów Azji Południowej, wstrzymywanie realizacji istniejących kontraktów oraz przeszkadzanie  w zawarciu nowych.

Wcześniej informowaliśmy o trwającej w tej chwili rywalizacja między Ministerstwem Strategicznych Gałęzi Przemysłu i koncernem Ukrobornprom. Ministerstwu zarzuca się m.in. ograniczanie transformacji koncernu, ingerowanie w sprawy zarządu spółki oraz blokowanie reformy całego sektora przemysłu obronnego. Natomiast w Minstrategpromie mówią o przeciwdziałaniu ich wysiłkom na rzecz zmian oraz o prowadzeniu nieakceptowalnej polityki kadrowej i finansowej w stosunku do przedsiębiorstw będących częścią koncernu. Więcej na ten temat w artykułach „Black Hawk, Mielec, Antonow” i „Ukroboronprom kontra Minstrategprom”. Ze względu na to, iż Minstrategprom powstał z inicjatywy Prezydenta Zełęnskiego i jest przez niego wspierany, można się domyślać, że zmiana szefa koncernu jest kontynuacją ww. rywalizacji albo prawdopodobnie próbą jej zakończenia.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn