Wizyta wicepremiera Reznikowa

2 lutego 2021. W najbliższym czasie wicepremier Ukrainy Ołeksij Reznikow odwiedzi Polskę – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar w wywiadzie dla agencji Ukrinform.

W programie wizyty jest spotkanie z wicepremierem Jarosławem Gowinem. Obaj wicepremierzy są współprzewodniczącymi Ukraińsko-Polskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Według Ukrinform wicepremier Reznikow „planuje omówić z polskimi kolegami przygotowania do następnego posiedzenia tego organu”. Ostatnie posiedzenie komisji odbyło się w 2017 roku. Wiceminister Bodnar powiedział agencji, że „ważne jest, aby przeanalizować stan relacji w sferze handlowo-gospodarczej obu krajów i nakreślić sposoby rozwiązania zaistniałych problemów”. Dodał, że strony pracują nad zintensyfikowaniem prac innych mechanizmów instytucjonalnych, w tym międzyresortowych grup roboczych oraz Instytutów Pamięci Narodowej.

Ołeksij Reznikow (rocznik 1966) od 5 marca 2020 roku jest wicepremierem, ministrem reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy w rządzie Denysa Szmyhala.

Z wykształcenia jest prawnikiem i w tym kierunku rozwijał swą karierę zawodową. Kancelaria prawna, którą współtworzył w 2010 r. została uznana za najlepszą kancelarię prawną w regionie poradzieckim przez brytyjski magazyn „The Lawyer”. Podczas swojej praktyki prawniczej Reznikow bronił interesów Wiktora Juszczenki – wówczas kandydata na stanowisko prezydenta Ukrainy – w Sądzie Najwyższym Ukrainy. Reprezentował też strony w sporach gospodarczych.

W czerwcu 2014 r. licencja adwokacka Reznikowa (wydana w 1994 r.) została zawieszona z powodu powołania go na stanowisko sekretarza rady miasta Kijowa. Jako samorządowiec był, m.in., szefem ukraińskiej delegacji narodowej w Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Aktywnie uczestniczył w projektowaniu decentralizacji władzy w Ukrainie.

W listopadzie 2018 r. odnowił swoją praktykę prawniczą i jako partner w Kancelarii Asters specjalizował się w negocjacjach, mediacji i porozumieniach ugodowych.

We wrześniu 2019 r. prezydent Wołodymyr Zełenski upoważnił Reznikowa do reprezentowania Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w sprawie rozwiązania kryzysu w Donbasie.

Ołeksij Reznikow lubi nurkować z akwalungiem, grać w tenisa i jeździć na nartach. Stał się autorem amatorskich filmów krótkometrażowych „People-quad” i „People-ATV: Elusive Again”. Ma za sobą ponad 260 wypraw nurkowych, wykonał 163 skoki spadochronowe, przejechał dziesiątki tysięcy kilometrów samochodami rajdowymi w trudnym terenie. W 2009 roku wziął udział w Silk Way Rally w Dakar Series jako pilot załogi. Rajd odbył się na terenie Tatarstanu, Kazachstanu i Turkmenistanu, trasa wytyczona była przez pustynię Kara-kum. Jest mistrzem Ukrainy w rajdach terenowych (2013) i otrzymał tytuł Mistrza Sportów Motorowych Ukrainy.

Zdjęcie: Y27, Wikipedia

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn