Sankcje i przerwane zgromadzenie

1 lutego 2021. Wczoraj Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przerwała walne zgromadzenie przedsiębiorstwa Motor Sicz, zainicjowane przez chińskich inwestorów i ich ukraińskich partnerów. Na miejsce wydarzenia przyjechali deputowani partii Sługa Ludu, a pod budynkiem odbył się protest pracowników.

Służba prasowa SBU podaje, iż podstawą przeszukań jest podejrzenie o nielegalne działania przedstawicieli firm DCH i Skyrizon Aircraft Holdings Limited, których celem jest przyjęcie kontroli nad Motor Sicz. Służba dodaje, że w ramach wszczętego postępowania karnego dokumentowane są fakty przygotowań do zniszczenia obiektów produkcyjnych przedsiębiorstwa, które mają istotne znaczenie obronne i gospodarcze.

W styczniu br. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na chińskich inwestorów Motor Sicz z powodu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Przyczyną są „znaczące powiązania z władzami Chin i Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą”. Podobne rozporządzenie w dniu 29 stycznia br. podpisał Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Ukraińskie sankcje przewidują m.in. zamrożenie aktywów, ograniczenie obrotu handlowego, częściowe lub całkowite wstrzymanie tranzytu zasobów, lotów i transportu przez terytorium Ukrainy oraz zapobieganie odpływowi kapitału za granicę. Chińczycy uważają, że ta decyzja jest nielegalna i wyklucza jakąkolwiek możliwość pojednania.

Dmytro Kuleba – Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy zaznaczył, iż sytuacja wokół Motor Sicz nie wpływa na klimat inwestycyjny w Ukrainie. Minister dodał, że „biznes rozumie, że jest to zupełnie odrębny przypadek, który potrzebuje filigranowego, przeprowadzonego z chirurgiczną precyzją rozwiązania, równoważącego wszystkie interesy. Najważniejsze przy tym jest zachowanie Motor Sicz jako rentownej i atrakcyjnej ukraińskiej firmy, zatrudniającej dziesiątki tysięcy ludzi” – podkreślił Kuleba.

  • Motor Sicz jest jednym z czołowych przedsiębiorstw w sektorze przemysłu lotniczego na świecie. Na początku grudnia 2020 r. chińscy inwestorzy Motor Sicz skierowali pozew przeciwko Ukrainie do międzynarodowego sądu arbitrażowego. Decyzja o postępowaniu arbitrażowym jest następstwem zamrożenia akcji spółki wskutek toczącego się od dłuższego czasu śledztwa SBU oraz blokowania procesu koncentracji aktywów przez Komitet Antymonopolowy Ukrainy. Potencjalna kwota odszkodowania sięga 3,5 miliarda USD. Więcej o tym w artykułach „Walka o Motor Sicz” oraz „Arbitraż ws. Motor Sicz”.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn