13 stycznia 2021. Powstaje trasa intermodalna Turcja-Ukraina-Polska. Pod koniec ubiegłego roku Ukraińskie Centrum Kolejowych Usług Transportowych „Lisky” (CTS Lisky) zawarło memorandum o współpracy z operatorami promowymi Ukrferry i FerriPlus.

Turcja od dłuższego czasu jest częścią Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasy Transportowej (tzw. Korytarz Środkowy). Do tej pory przewóz ładunków odbywał głównie drogą kolejową Baku-Tblisi-Kars. Wskutek ww. porozumienia powinno powstać północne odgałęzienie tej drogi.

Edwin Berzins – dyrektor CTS Lisky zaznaczył, iż uruchomienie tego korytarza transportowego skróci czas dostawy towarów z portu Gdańsk do Odessy do 4-5 dni. Ponadto E. Berzins dodał, że Memorandum jest otwarte dla wszystkich stron, zainteresowanych rozwojem i eksploatacją trasy.

Zainteresowanie udziałem w inicjatywie już wyraziło szereg firm. Trwają rozmowy z PKP Cargo Connect w sprawie uruchomienia przewozów intermodalnych w Ukrainę z wykorzystaniem terminalu w Medyce. Laude również rozważa możliwość przedłużenia połączenia DCT Gdańsk – Zamość w kierunku Ukrainy wykorzystując linię PKP LHS. Ponadto partnerstwem zainteresowany jest Port Gdynia, BTLC Germany i DHL.

  • CTS Lisky jednocześnie rozwija połączenia transazjatyckie z Chin poprzez Kazachstan, Rosję i Białoruś do Polski. Pod koniec grudnia spółka „UTLC ERA” we współpracy z Belintertrans-Germany przeprowadzili testowy przejazd pociągu transportującego 50 kontenerów z Chengdu do Sławkowa. Do tego celu wykorzystano przejście graniczne Izów-Hrubieszów oraz linię szerokotorową do euroterminala. Całkowity czas przejazdu pociągu na tej trasie wyniósł 16 dni, a na odcinku Dostyk (Kazachstan) – Sławków (Polska) – 7 dni. Bezpośrednie pociągi kontenerowe z Chin na Ukrainę przez terytorium czterech krajów zaczęły kursować od 8 czerwca 2020 roku. Łącznie po Ukrainie regularnie kursuje 36 pociągów kontenerowych organizowanych przez Ukrzaliznycę, a ruch kontenerowy stanowi 2,3 proc. całkowitego wolumenu przewozów towarowych w Ukrainie. Więcej na temat „Ukrzaliznycia na szlaku Chiny-Ukraina-UE” oraz „Z Chin przez Ukrainę”.

 Valentyn Honcharenko