Nowa platforma kontenerowa w odeskim porcie

29 października 2020. Port w Odessie wzbogacił się o nową inwestycję – sześciotorową platformę do składowania i obsługi kontenerów.

W trakcie pierwszego dnia Międzynarodowego Forum Transportowego TRANS EXPO-2020 w Porcie w Odessie odbył się briefing z okazji zakończenia przez Terminal Kontenerowy Odessa (spółkę zależną niemieckiego holdingu Hamburger Hafen und Logistik AG – HHLA) budowy IV kompleksu startowego nowego terminalu kontenerowego na Przystani Kwarantanny. Jest to jeden z największych projektów w branży morskiej, który firma wykonuje wspólnie z Zarządem Morskich Portów Ukrainy (AMPU).

IV kompleks startowy to sześciotorowa platforma do składowania i obsługi kontenerów, z całą komunikacją i oświetleniem, wyposażona w nowoczesne suwnice do przeładunku kontenerów na pneumatycznym torze firmy Liebherr. Według strony niemieckiej koszt inwestycji przekroczył 20 mln euro.

Zakończenie budowy kompleksu to kolejny krok w kierunku stworzenia nowoczesnego terminalu kontenerowego w porcie w Odessie o przepustowości ponad 1,2 mln TEU. Do tej pory strona niemiecka zainwestowała już ponad 120 mln euro. Oprócz przedsięwzięć infrastrukturalnych, Terminal Kontenerowy Odessa inwestuje w innowacyjne technologie. Obecnie uruchamiany jest portal internetowy umożliwiający przejście na elektroniczne zarządzanie dokumentami i optymalizację procedur dla klientów terminalu, w tym skrócenie czasu obsługi ciężarówek. Nowa usługa spełnia standardy europejskie i posiada certyfikat Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Terminal Kontenerowy Odessa to niekwestionowany lider w obsłudze kontenerów portowych w Ukrainie. Według wyników ubiegłego roku, obsłużył prawie 5 mln ton ładunków. W tym samym czasie przeładowano 391,4 tys.TEU (+ 15,8% w stosunku do 2018 roku).

Rok 2020 w związku z pandemią COVID-19 jest trudny dla firm transportowych i logistycznych. Mimo to niemiecki holding HHLA nie zmienił planów dalszych inwestycji w ukraińską gospodarkę. Oprócz rozbudowy terminalu kontenerowego, w tym roku ogłosił również utworzenie „Ukraińskiej Spółki Intermodalnej” (UIC), która będzie rozwijać kolejowe przewozy kontenerowe, w tym m.in. z portu w Odessie. W tym celu Terminal Kontenerowy Odessa prowadzi inwestycję, która ma podwoić zdolność terminalu do obsługi regularnych pociągów kontenerowych.

Na podstawie informacji prasowej Administracji Portów Morskich Ukrainy

Opracował: Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn