Szczepionka dla Ukrainy

28 grudnia 2020. Ukraina będzie miała wystarczające środki na zakup szczepionek przeciwko COVID-19. Najprawdopodobniej będzie to produkt Astra Zeneca.

Jak poinformowano na Facebooku premiera Denysa Szmyhala, w budżecie państwa na 2021 r. odłożono już prawie 3 mld UAH na zakup szczepionek. Ponadto utworzony zostanie specjalny fundusz gromadzący środki na szczepionki i dopłaty dla lekarzy. Już w 2020 roku rząd przeznaczył 1,3 mld UAH na szczepionki.

Zakupie szczepionek przeciwko COVID-19 premier omawiał z ambasadorami krajów G7 i UE. Nad tą kwestią urząd pracuje też z Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Trwają aktywne negocjacje z Polską, która może stać się krajem pośredniczącym w przyjmowaniu szczepionek z UE.

Krajowa Grupa Techniczna Ekspertów ds. Szczepień wskazała 12 grup priorytetowych, które otrzymają przede wszystkim szczepionki przeciwko COVID-19, które łącznie obejmują prawie 21 milionów ludzi (20 866 390), czyli 50 proc. populacji Ukrainy. Należą do nich pracownicy służby zdrowia, wojsko, nauczyciele, osoby starsze i osoby przebywające w instytucjach socjalnych, osoby ze współistniejącymi chorobami itp.

W 2018 roku ogłoszono, że większość lodówek do przechowywania szczepionek w Ukrainie była zużyta i bezużyteczna, co  niesie dziś ze sobą realne ryzyko i zagrożenia dla szczepień.

W grudniu Globalny Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) otrzymał z Ukrainy wnioski dotyczące inicjatywy COVAX. Ukraina wnioskowała o 8 milionów dawek, którymi planujezaszczepić 4 miliony obywateli. Ponieważ udział w globalnej inicjatywie COVAX zapewni szczepionki tylko 20 proc. populacji, rząd negocjuje zakupy z innymi producentami. Prawdopodobnie będzie to szczepionka firmy Astra Zeneca.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn