Antonow na rzecz Muska

16 grudnia 2020. Ukraiński samolot „Rusłan” dostarczył najcięższy ładunek w swojej historii – satelitę dla firmy Elona Muska.

Jak poinformował Yevhen Perebyinis – Ambasador Ukrainy w Czechach, samolot An-124 „Rusłan” przetransportował satelitę o łącznej wadze 55 ton z lotniska w Tuluzie we Francji do Stanów Zjednoczonych. Jest to najcięższy ładunek w historii tego samolotu. Zamówienie zrealizowano na rzecz SpaceX, przedsiębiorstwa Elona Muska.

Warto zaznaczyć, An-124 jest największym seryjnym samolotem na świecie. We flocie Antonowa znajduje się 7 tego typu maszyn. Wcześniej informowaliśmy, że od 2017 r. trwają prace nad zastąpieniem w An-124 komponentów produkcji rosyjskiej. Więcej na temat w artykułach „Ambitne plany Antonowa” i „Antonow bez rosyjskich części”.

  • Przedsiębiorstwo Antonow i zjednoczona hromada Buczy (obwód kijowski) podpisały memorandum o współpracy oraz zaprezentowały koncepcję rozwoju hubu transportowego, który powstanie na bazie lotniska Antonowa. Realizacja projektu przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki i infrastruktury społecznej, tworzenia miejsc pracy, rozwoju sieci transportowej. Według wstępnych szacunków współpraca przysienie lokalnemu budżetowi ok. 3 mln USD.

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn