Prywatne lokomotywy na torach

28 listopada 2020. Zarząd Ukrzaliznyci zatwierdził porozumienie o dopuszczeniu prywatnych lokomotyw do pracy na kolei. To realizacja pilotażowego projektu, który pozwoli prywatnym lokomotywom poruszać się po wydzielonych liniach kolei publicznych.

Pierwszym uczestnikiem eksperymentu jest Ukraińska Firma Budowy Lokomotyw Sp. z o.o., której lokomotywy będą pracować na 9 trasach kolejowych zachodniej Ukrainy.

Według ministra infrastruktury Władysława Kryklija selekcja uczestników pilotażowego projektu trwa, a zainteresowanie ze strony rynku jest duże. „Dzięki niemu będziemy mogli przetestować funkcjonowanie rynku kolejowego w warunkach kilku przewoźników kolejowych. Pozwoli to również na wypracowanie technicznych i technologicznych cech dostępu do infrastruktury kolejowej oraz zbadanie zagrożeń w organizacji bezpieczeństwa ruchu podczas eksploatacji pociągów prywatnych na publicznej sieci kolejowej” – powiedział minister.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy kontynuuje realizację wniesionych przez Prezydenta Zełenskiego planów stworzenia konkurencyjnego rynku przewozów kolejowych. Rozwój takiego rynku, likwidacja monopolu UZ i stworzenie równego dostępu do infrastruktury kolejowej to także jedno z zobowiązań Ukrainy, wynikających z Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską.

Na podstawie informacji prasowej Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy
opracował Dariusz Kostrzębski

Facebook
Twitter
LinkedIn