Trzyletni plan inwestycyjny – przyjęty

25 listopada 2020. Na liście inwestycji – około100 projektów. Prawie 40 proc. to przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury i transportu. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę projektów inwestycyjnych na lata 2020-2023. W dużej części dotyczą one infrastruktury i transportu.

Na liście znajduje się około 100 projektów uwzględniających służbę zdrowia, energetykę, transport, infrastrukturę, przemysł przetwórczy, gospodarkę odpadami, ochronę środowiska oraz usługi pocztowe. „Utworzenie ujednoliconej listy pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów państwowych i biznesowych” – powiedział Igor Petraszko, minister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa

Inwestycje mogą powstawać, np. w formie partnerstwa publiczno-prywatnego, międzynarodowej pomocy technicznej; z budżetu i kredytów.

Zdaniem Władysława Kryklija, ministra infrastruktury wkraczamy w czas partnerstw publiczno-prywatnych.

Zatwierdzone projekty obejmują prawie wszystkie sektory transportu. Dotyczą m.in. budowy nowego lotniska na Zakarpaciu i przebudowy kilkunastu lotnisk regionalnych. W zakresie usług pocztowych jest to modernizacja sieci logistycznej Ukrposhty i reforma jej wiejskich placówek. W sektorze drogowym będzie budowana nowa obwodnica Kijowa oraz most przez Bug Południowy w Mikołajowie. Na liście jest też ułożenie górnej warstwy asfaltu na autostradzie H-31 Dniepr-Resztylówka oraz naprawa kolejnych odcinków dróg.

Lista priorytetowych projektów inwestycyjnych obejmuje też zmiany na kolei. Dotyczą one zarówno stacji, jak i elektryfikacji, która obejmie odcinki: Kowel-Jagodyń-granica państwowa i Kowel-Izów-granica państwowa. Powstanie też nowa linia Mostyska-Sknyliw. Ukrzaliznycia kupi elektryczne lokomotywy.

W przyjętym dokumencie jest także kilkanaście projektów energetycznych.

KS

Facebook
Twitter
LinkedIn