18 listopada 2020. Ukraina zaczęła importować tanie ziemniaki z Polski, mimo że ukraińskie magazyny ziemniaków są zapełnione krajowymi produktami. Ceny w Polsce są dwukrotnie niższe.

Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw (UPOA) Taras Basztannik komentuje, że sytuacja ta jest bardzo nieprzyjemnym sygnałem. Być może ukraińscy rolnicy też będą musieli obniżyć ceny na swoje inne produkty, co oznacza, że w przyszłym roku będą mieli mniej środków na rozwijanie produkcji.

„Obecnie jest wielu producentów, którzy uprawiają ziemniaki nieefektywnie. Import polskich ziemniaków tłumaczy się tym, że w Polsce ceny i spożycie ziemniaków przez segment HoReCa oraz przetwórstwa znacząco spadły z powodu blokad kwarantanny. W związku z tym duże ilości ziemniaków <<wywierają presję>> na ceny, które spadają poniżej kosztów” – wyjaśnia Taras Basztannik. Jednocześnie Basztannik krytykuje wypowiedzi przedstawiciela większości parlamentarnej w Radzie Najwyższej twierdzącego, że wsparcie państwa dla ukraińskiej uprawy ziemniaków nie jest potrzebne.

Według Andriya Yarmaka, ekonomisty z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), UE zebrała już kilka milionów ton ziemniaków więcej, niż ten region może skonsumować. Ze względu na niskie ceny produktów europejskich Ukraina prawdopodobnie nie będzie w stanie uniknąć kolejnego wzrostu importu. Obecnie ceny hurtowe ziemniaków w Ukrainie są o 40 proc. niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku, co zdaniem producentów ziemniaków jest niesprawiedliwe.

Według analityków EastFruit, Ukraina zaczęła importować ziemniaki z powodu niskich cen importowych. Ponadto wielu dużych ukraińskich producentów zaczęło podnosić ceny sprzedaży produktów, tłumacząc to mniejszymi zbiorami niż w 2019 r.

Poinformowano również, że Ukraina od dwóch lat importuje ziemniaki z Rosji i Białorusi, a tego lata rozpoczęła import ziemniaków z Holandii.

Chronologia wydarzeń:

  • Ukraińscy plantatorzy ziemniaków nie nadążali za normalnymi zbiorami ziemniaków w okresie sierpień-wrzesień 2020 roku z powodu suszy. Zdaniem ekspertów może to spowodować wzrost importu ziemniaków w 2020 roku.
  • Na początku listopada 2020 roku w Ukrainie nastąpił znaczący wzrost cen ziemniaków.
  • Ukraina w 2019 roku 43. krotnie zwiększyła import ziemniaków, głównie z Rosji – do rekordowych 250 tys. ton, przy własnych zbiorach 20,3 mln ton.

Cotygodniowe przeglądy rynku ziemniaków pokazują, że ceny ziemniaków w Ukrainie są już wyższe niż nawet w Gruzji i Mołdawii. Tymczasem Mołdawia od kilku lat jest głównym rynkiem eksportowym dla ukraińskich ziemniaków.

OT