Duet Gowin- Reznikov

18 listopada 2020. Jak dowiedziała się redakcja eDIALOG-u, 5 listopada Rada Ministrów RP powołała Jarosława Gowina- Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii na Przewodniczącego polskiej strony w Polsko- Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej.

Przypominamy, że przewodniczącym ze strony Ukrainy jest Wicepremier, Minister Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy Oleksiij Reznikov.

Przypominamy też, że Polsko- Ukraińska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Gospodarczej w pełnym składzie spotkała się trzy lata temu- w kwietniu 2017 roku, w Warszawie. Było to VI posiedzenie Komisji. W tym czasie w Polsce pracował jeszcze rząd Beaty Szydło, teraz pracuje już drugi gabinet Mateusza Morawieckiego. Natomiast w Ukrainie w kwietniu 2017 r. sprawował władzę rząd Wołodymyra Hrojsmana, potem był rząd Ołeksija Honczaruka, teraz pracuje gabinet Denysa Szmyhala. W obu państwach po 2017 roku odbyły się też wybory parlamentarne. Zaszły więc istotne zmiany polityczne i personalne, lecz Komisja nie obradowała.

Zwracamy uwagę, że prezydenci Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w październiku br. apelowali o jak najszybsze zwołanie Komisji.

Przyznajemy, że po 2017 r. spotykały się grupy robocze Komisji, np. do spraw turystyki i transportu. 21 maja 2020 r. odbyły się polsko-ukraińskie wideo- konsultacje gospodarcze na szczeblu dyrektorów departamentów odpowiednich ministerstw obu państw.

Redakcja eDIALOG-u, jak wszyscy zaangażowani w polsko- ukraińskie relacje gospodarcze, liczy na nowe otwarcie! Wicepremierom Gowinowi i Reznikovowi życzymy dobrej współpracy!

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn