Złoto dla… bogatych

28 października 2020. W ciągu ostatniego roku przemysł wydobywczy złota w Ukrainie zaczął przyciągać coraz większą uwagę. W skali przemysłowej rezerwy złota są niewielkie. Natomiast wielką wartość mają towarzyszące złotu metale.

W sierpniu, prezes Państwowej Służby Geologii i Subsoil Roman Opymakh powiedział na swoim profilu na Facebooku, że złoża rud złota zostaną wystawione w witrynach internetowych na aukcję elektroniczną. Jego zdaniem potencjał złota z rudy to ok. 3 tys. ton.  Zbadane zasoby złota w Karpatach sięgają 55 ton, całkowite przewidywane zasoby Donbasu to 400 ton, zaś wielka jednostka geostrukturalna- tarcza ukraińska zawiera 2400 ton złota. Nie ma jednak przemysłowego wydobycia złota, bo wymaga to znacznych inwestycji. Kopalnie istnieją jedynie w regionie kirowohradzkim, pracuje też kopalnia Mużijewo.

W listopadzie ubiegłego roku właścicielami firmy z zezwoleniem na wydobycie złota w regionie kirowohradzkim zostali partnerzy biznesowi Hiennadija Butkiewicza, współwłaściciela sieci sklepów ATB. Ołeksandr Nastenko i Witalij Jakimienko zostali nowymi założycielami spz o.o. «Lira Mine Minerals».

W dniu 7 października br. Państwowa Służba Geologii i Subsoil nie przedłużyła prawa do wydobywania złota na Zakarpaciu firmie „Marmarosz”, z powodu nieuiszczenia opłaty za koncesję. Jedną z właściciele „Marmarosza” jest żona Wiktora Medwedczuka, przewodniczącego rady politycznej partii „Opozycyjna Platforma – Za Życie”.

Kopalnia złota Mużijewo uruchomiona została dzięki zagranicznemu inwestorowi — cypryjskiej firmie Avellana Gold, która od 2016 roku pracuje w Ukrainie. Firma zainwestowała 150 milionów USD w kopalnię Mużijewo.

Złoto, które będzie produkowane w Mużijewo kupi Narodowy Bank Ukrainy (NBU). Jest to wymóg prawa ukraińskiego – całe złoto wydobyte w Ukrainie musi zostać sprzedane do NBU.

Inwestowanie w złoża złota jest strategicznie opłacalne, mimo że sam ten metal musi zostać sprzedany NBU. Koszty zagospodarowania tych złóż mogą się jednak zwrócić, i to wielokrotnie, dzięki wydobyciu i sprzedaży powiązanych ze złotem metali ziem rzadkich.

Nie wiadomo też, czy Narodowy Bank planuje uzupełnić swoje rezerwy walutowe złotem wydobywanym w Ukrainie. Od początku tego roku NBU zaczął aktywnie kupować złoto i srebro w sztabkach. Plany zakupu złota wydobywanego w Ukrainie nigdy nie zostały ogłoszone, podobnie jak możliwe ceny.

Pisaliśmy już o tym wcześniej: https://edialog.media/2020/10/23/zloto-na-zakarpaciu/

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn