Złoto na Zakarpaciu

23 października 2020. W Ukrainie wznowiono wydobycie metali szlachetnych w kopalni złota Mużijewo na Zakarpaciu.

Służba prasowa Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformowała, że we wsi Mużijewo znajduje się kopalnia złota z potwierdzonymi rezerwami złota. To przyznaje Ukrainie status kraju wydobywającego złoto. Administracja wsparła zagranicznego inwestora i wydobycie złota oraz metali szlachetnych na złożu Mużijewo. Po 15 latach i bankructwie kopalnia znów jest uruchomiona.

Avellana Gold przerobi 500 000 ton rudy i planuje przekazać do budżetu 250 mln UAH rocznie.

Oprócz złota firma będzie również wydobywać cynk. Wydobywalne zasoby złoża Mużijewo oszacowano na 55 ton złota i 1 milion ton cynku.

Według Briana Savage, dyrektora generalnego Avellana Gold: „Metal z naszych produktów wystarczy do wyprodukowania 300 000 baterii rocznie, co pokryje zapotrzebowanie kraju na import cynku”.

Powrót kopalni do wydobycia wzmocni budżet gromady i da- na początku- zatrudnienie dla  30 osób.  Dla regionu projekt będzie miał również znaczenie ekologiczne, który pozwoli pozbyć się niebezpiecznych wysypisk o masie prawie 130 tys. ton, które dziś stanowią problem dla systemu ekologicznego regionu.

Na początku sierpnia wartość złota po raz pierwszy od 2013 roku wzrosła do – 1500 USD za uncję. Analitycy przewidują, że ten trend będzie się utrzymywał w najbliższych latach, niezależnie od tego, czy nastąpi nowy kryzys gospodarczy na świecie, czy nie.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn