Coraz więcej specjalistów IT z Białorusi

22 października 2020. Dziesiątki białoruskich firm informatycznych przeniosło się do Ukrainy dzięki projektowi IT Relocate Belarus, który jest prowadzony przez zespół Ministerstwa Transformacji Cyfrowej.

Projekt IT Relocate Belarus zakłada uproszczony system rejestracji dla Białorusinów podejmujących pracę w tym sektorze, zezwala na 90-dniowy pobyt bez wizy w pierwszym okresie. Wynajęcie biur i mieszkań nie jest drogie. Średnia pensja to 2000 USD. Na specjalistów potencjalnie czeka ponad 5600 firm usługowych i technologicznych. Dodatkowym atutem jest dostępność 4G we wszystkich większych miastach.

Jak oznajmił na Facebooku, wiceministr transformacji cyfrowej Ołeksandr Borniakow, projekt IT Relocate powstał z myślą o tych, którzy chcą się przenieść lub przenieść swój zespół z Białorusi w Ukrainę.

Firma Wargaming przeniósła już setki pracowników do Ukrainy. Spółka jest znana na świecie z gier online – World of Tanks, World of Warships i World of Warplanes.Kolejna białoruska firma informatyczna PandaDoc otwiera biuro w Kijowie. Pisaliśmy już o tym wcześniej.

Warto dodać, że również Polska przyciąga białoruskich specjalistów nowych technologii. Około 800 informatyków stamtąd przeniosło się w ciągu ostatniego miesiąca w ramach programu „Polska. Business Harbor.” Są to osoby, z wykształceniem inżynierskim i doświadczeniem w dziedzinie IT. Polska wprowadziła dla nich przyspieszoną procedurę wizową.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn