30 września 2020 r. PandaDoc – białoruska firma informatyczna poszukuje pracowników w Kijowie. Ukraina upraszcza procedurę imigracyjną dla zagranicznych specjalistów IT.

PandaDoc – poszukuje inżynierów, handlowców, marketerów. Ogłosił to w wywiadzie DOU.ua. współzałożyciel firmy, Mikita Mikado, który mieszka w Dolinie Krzemowej. Mikado powiedział m.in.:

„Około 60 osób przeniosło się już z Mińska do Kijowa, Odessy i Lwowa. Ukraina ma kilka zalet. Pierwsza to lokalny rynek talentów. Druga to fakt, że wszyscy mówią po rosyjsku. Są problemy dotyczące przepisów migracyjnych, ale wasz rząd je rozwiązuje (czytaja poniżej – red.) Poza tym warunki podatkowe na Ukrainie są bardzo korzystne, korzystniejsze niż na Białorusi”.

Przeniesienie PandaDoc ma związek z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi. Wśród aresztowanych znalazło się czterech pracowników firmy. Ten fakt zadecydował o zamknięciu siedziby spółki na Białorusi.

Firma będzie pracować zgodnie z ukraińskim systemem prawnym, a pracownicy będą zarejestrowani jako prywatni przedsiębiorcy (jednoosobowa działalność gospodarcza).

Z wiadomością o przeniesieniu PandaDoc zbiegła się ukraińska decyzja o ułatwieniu dla imigrantów pracujących w zawodach informatycznych. Zaktualizowana wersja zarządzenia Ministerstwa Gospodarki zawiera listę 23 zawodów, których przedstawiciele będą mieli prawo uzyskać zezwolenie na imigrację (w poprzedniej wersji było ich 10). Ponadto minimalne potwierdzone doświadczenie zawodowe to 3 lata (było 7 lat).

OT