Ćwierkania o banku centralnym

19 października 2020. W mediach społecznościowych pojawiły się ważne oświadczenia związane z pogłoskami o możliwej dymisji dwojga członków zarządu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Kateriny Rozhkovej (pierwsza wiceprezes) i Dmitrija Sologuba (wiceprezes).

Na Twitterze Ambasady Stanów Zjednoczonych w Ukrainie napisano: „Podzielamy obawy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące niedawnego głosowania w Radzie NBU w sprawie upomnienia wicegubernatorów Rozhkovej i Sologuba. Silny i niezależny NBU ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego Ukrainy.”

Amerykańskiemu stanowisku wtórował na Twitterze ambasador Unii Europejskiej w Ukrainie Matti Maasikas: „Rzeczywiście. Silna, niezależna i profesjonalnie prowadzona @NBUkraine ma kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej Ukrainy, reformy sektora bankowego, inwestycji, rozwoju gospodarczego z korzyścią dla obywateli Ukrainy oraz wsparcia makro finansowego ze strony UE i innych partnerów międzynarodowych.”

Opinie te opublikowano w przeddzień posiedzenia Rady NBU, które wyznaczono na 16 października. W programie posiedzenia zapisano dwa punkty: zatwierdzenia audytora i „sprawy różne”. Ten drugi punkt wskazywano jako formalny „kruczek” do wprowadzenia na porządek głosowania w sprawie odwołania dwojga członków zarządu.

16 października rano poinformowano, że „z powodów technicznych” posiedzenie Rady NBU przesunięto na 27 października.

Co jeszcze zaćwierkają na Twitterze?

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn