Ranking innowacji – trochę lepiej

3 września 2020. W 2020 roku Ukraina zajęła 45. miejsce w rankingu innowacyjności gospodarczej i drugie miejsce wśród krajów o dochodach poniżej średniej światowej.

Dane te są opisane w badaniu Global Innovation Index (GII) 2020. Według ekspertów GII reprezentujących Cornell University (USA), INSEAD International Business School i Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), Ukraina zajęła 45. miejsce na 131 państw pod względem innowacji gospodarczych. Oznacza to, że poprawiła zeszłoroczny wynik  o dwie pozycje.

W 2020 roku na szczycie światowego indeksu innowacyjności znalazła się Szwajcaria, a za nią Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Holandia. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Dania, Finlandia, Singapur, Niemcy i Republika Korei. Polska zajmuje 38. miejsce. Na ostatnim 131. miejscu jest Jemen.

Wśród krajów o dochodach poniżej średniej światowej Ukraina zajęła drugie miejsce na 29 krajów na liście. Wietnam jest tutaj pierwszy, Indie trzecie.

Polska należy do grupy o wysokim poziomie dochodów i jest 35. wśród 49 państw.

Zdaniem ekspertów pandemia koronawirusa wywarła znaczący wpływ na tegoroczną działalność innowacyjną i spowodowała znaczne spowolnienie w światowej gospodarce. COVID – 19 wpływa negatywnie na niektóre branże, ale jednocześnie stymuluje rozwój i finansowanie innowacji w innych, zwłaszcza w sektorze opieki zdrowotnej.

Badanie potwierdziło stabilność innowacyjnego rozwoju krajów, które tradycyjnie były liderami tego wskaźnika w poprzednich latach.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn