30 dni Shevchenko

18 sierpnia 2020. Minął miesiąc od nominacji Kyrylo Shevchenko na Gubernatora Narodowego Banku Ukrainy (NBU).  Właśnie udzielił on pierwszego po nominacji wywiadu, który pozyskał portal RBK-Ukraina. Poniżej prezentujemy niektóre opinie nowego Gubernatora NBU.

Polityka kredytowa.  „Dziś mamy cel – ożywienie kredytów. Dla mnie to nie tylko piękne zdanie. W pierwszym półroczu 2020 r.  portfel firmowy hrywny spadł w bankach o 7 proc. rok do roku, portfel walutowy- o prawie 9 proc. W ciągu ostatniego półtora miesiąca wreszcie widać oznaki ożywienia. Od początku lipca wzrost kredytów w hrywnach dla przedsiębiorców wyniósł 1,5 proc., dla osób fizycznych – 0,4 proc.”

Polityka kursowa. „W ubiegłym roku hrywna umocniła się z 28 do 23,5 hrywny do dolara, a w tym roku powróciła do rzeczywistego poziomu początkowego. Tak, stawka jest zmienna, co oznacza, że odzwierciedla podaż i popyt na rynku. W ubiegłym roku był dość duży napływ waluty do kraju, podaż przekroczyła popyt, a hrywna umocniła się. Ale błędem byłoby stwierdzenie, że taka zmienność jest normalna dla naszego rynku. (…) Prezydent nie powiedział, że powinniśmy dążyć do stawki 30 hrywien za dolara. Powiedział, że w ustawie budżetowej przyjęto stawkę 30, a obecna stawka jest niższa. Operował na danych liczbowych określonych w ustawie budżetowej, ale nic więcej. Oczywiście wszelkie oświadczenia wpływają na nastrój “rynku walutowego”. Ale dlatego mamy politykę zmiennego kursu. Główne zasady pracy NBU w międzybankowym banku pozostają. Wygładzimy niepotrzebne wahania kursu.”

Inflacja. “Średniookresowy cel inflacyjny wynosi 5 proc. (plus minus 1 proc.) i jest on zapisany w memorandum o współpracy z MFW. Rzeczywiście ostatnio dyskutuje się o inflacji. Inflacja w skali roku wyniosła 2,4 proc. W lipcu mieliśmy deflację -0,6 proc., co jest dość naturalne w miesiącach letnich. W sierpniu nie spodziewane są żadne inflacyjnych zawirowań. Praktyka banków centralnych pokazuje, że cele inflacyjne często nie zmieniają się.”

PRIVATBANK. NBU będzie nadal bronić legalności decyzji państwa w sprawie nacjonalizacji PRIVATBANKU. Popieramy tę samą politykę, którą wcześniej przeprowadziliśmy. Podejmowanie decyzji z mocą wsteczną jest dla mnie nie do przyjęcia. Nie znam Igora Kołomojskiego. Nigdy nawet nie rozmawialiśmy przez telefon. Dlaczego posłowie, którzy są z nim związani, krytykowali mnie przed nominacją? Mają taką pracę, są politykami. Nie wykluczam, że ta presja będzie kontynuowana.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn