Plan prywatyzacji branży spirytusowej

12 sierpnia 2020. We współpracy z Funduszem Majątku Państwowego Ukrainy przygotowywana jest prywatyzacja zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa- poinformował p. o. prezesa ukraińskiego Przedsiębiorstwa Państwowego Ukrspirt Serhij Bleskun.

Według S. Bleskuna Ukrspirt przekazał do Funduszu propozycje prywatyzacji 12 spośród 41 zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa, będącego monopolistą na ukraińskim rynku wyrobów spirytusowych. Z kolei prezes Funduszu Majątku Państwowego Dmytro Senniczenko poinformował, że Fundusz gotowy jest do przeprowadzenia prywatyzacji wszystkich zakładów wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Oferta prywatyzacyjna adresowana będzie do inwestorów z branży rolno-spożywczej, farmaceutycznej i paliwowej. Prywatyzowane obiekty będą oferowane nabywcom w drodze otwartych publicznych aukcji.

1 lipca br. na Ukrainie weszła w życie ustawa kasująca monopol państwa na produkcję spirytusu, w szczególności do celów medycznych i weterynaryjnych. Zgodnie z ustawą nabywcy prywatyzowanych aktywów Ukrspirtu będą zobowiązani utrzymać przedmiot działalności zakładów oraz minimum 70 proc. zatrudnienia do 1 lipca 2021 r.

Zapowiadana prywatyzacja branży spirytusowej jest odpowiedzią na rozrost szarej strefy w całej branży. W ciągu ostatnich 10 lat udział legalna produkcja wyrobów spirytusowych na Ukrainie zmniejszyła się 4-krotnie, podczas gdy udział szarej strefy w rynku wzrósł z 10 proc. w 2007 r. do 55 proc. w 2019 r. Oczekiwane dochody z prywatyzacji przedsiębiorstw branży to ok. 2,5 mld UAH.

BM

Facebook
Twitter
LinkedIn