Unia konsekwentnie z Ukrainą

16 lipca 2020. Unia Europejska przeznaczyła 105 mln EUR na wsparcie średnich i małych przedsiębiorstw, małych gospodarstw rolniczych i reform publicznej służby zdrowia w Ukrainie.

Umowy o tej pomocy 13 lipca podpisała wicepremier ds. europejskich i integracji euro-atlantyckiej Olha Stefanishyna. Dokumenty zostały podpisane w ramach programu działań UE na rok 2020.

– Większość tej kwoty – 60 mln EUR – przeznaczono na harmonizację ukraińskiego prawodawstwa z normami UE w dziedzinie medycyny, polityki społecznej, sektora finansowego, konkurencji i transportu. Ministerstwo Zdrowia wykorzysta 6,7 mln EUR na modernizację publicznej służby zdrowia i monitorowanie wprowadzanych w nim zmian.

– 25 mln EUR przeznaczono na pożyczki dla małych gospodarstw rolnych w ramach programu EU4Business.

– Pozostałe 20 mln EUR ma wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, również w ramach programu EU4Business.

Ambasador Matti Maasikas, szef Delegacji UE w Ukrainie komentował: “W tych trudnych czasach szczególnie ważna jest dalsza współpraca w zakresie programu reform Ukrainy oraz solidarność w obliczu globalnego kryzysu COVID-19. Dlatego UE przeznacza 105 milionów EUR na rzecz Ukrainy w ramach naszego rocznego programu działań na rok 2020. Jest to część naszej odpowiedzi na COVID-19 w Ukrainie, która w sumie ma wartość 190 milionów euro”.

Poinformowano, że jeszcze w 2020 r. Unia Europejska przekaże Ukrainie kolejny, duży pakiet pomocy finansowej. Nowe środki będą przeznaczone na programy rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, wsparcie dla słabiej rozwiniętych regionów oraz wdrożenie Zielonego Ładu.

Warto przypomnieć, jak Unia Europejska dotąd pomagała Ukrainie: cztery programy pomocy makrofinansowej przekroczyły już wartość 3,8 mld EUR.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn