Shevchenko szefem banku centralnego

16 lipca 2020. Rada Najwyższa Ukrainy powołała Kyrylo Shevchenko na Gubernatora Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Jego kandydaturę przedstawił wczoraj Radzie prezydent Wołodymyr Zełenski.

Za powołaniem Shevchenko głosowano- jak piszą ukraińskie media – w „turboreżimie”. Tempo prac, z jednej strony, wymogły zbliżające się wakacje parlamentarne (od 17 lipca), z drugiej zaś strony międzynarodowe instytucje finansowe oczekiwały pozytywnego rozwiązania kryzysu, wywołanego rezygnacją 1 lipca dotychczasowego Gubernatora NBU Yakiva Smoliya.

Za kandydatem wskazanym przez prezenta głosowało 332 deputowanych. Były minister rozwoju gospodarczego Tymofij Miłowanow powiedział, że był to „najlepszy wybór z możliwych”.

Kyrylo Shevchenko ma 47 lat. W sektorze bankowym Ukrainy pracuje od 25 lat. Ukończył Charkowski Uniwersytet Ekonomiczny, zaś jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1994 roku w prywatnym, Ukraińskim Banku Kredytowym. W 2006 roku przeszedł do sektora publicznego, był, m.in., doradcą premier Julii Timoszenko. Od 2014 roku był prezesem państwowego Ukrgasbanku, instytucji która specjalizuje się we wspieraniu „zielonych” inwestycji.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn