16 lipca 2020. Rada Najwyższa Ukrainy powołała Kyrylo Shevchenko na Gubernatora Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Jego kandydaturę przedstawił wczoraj Radzie prezydent Wołodymyr Zełenski.

Za powołaniem Shevchenko głosowano- jak piszą ukraińskie media – w „turboreżimie”. Tempo prac, z jednej strony, wymogły zbliżające się wakacje parlamentarne (od 17 lipca), z drugiej zaś strony międzynarodowe instytucje finansowe oczekiwały pozytywnego rozwiązania kryzysu, wywołanego rezygnacją 1 lipca dotychczasowego Gubernatora NBU Yakiva Smoliya.

Za kandydatem wskazanym przez prezenta głosowało 332 deputowanych. Były minister rozwoju gospodarczego Tymofij Miłowanow powiedział, że był to „najlepszy wybór z możliwych”.

Kyrylo Shevchenko ma 47 lat. W sektorze bankowym Ukrainy pracuje od 25 lat. Ukończył Charkowski Uniwersytet Ekonomiczny, zaś jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1994 roku w prywatnym, Ukraińskim Banku Kredytowym. W 2006 roku przeszedł do sektora publicznego, był, m.in., doradcą premier Julii Timoszenko. Od 2014 roku był prezesem państwowego Ukrgasbanku, instytucji która specjalizuje się we wspieraniu „zielonych” inwestycji.

DSz