Georigieva i Zełenski o banku centralnym

15 lipca 2020. Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgievej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem były zmiany w Narodowym Banku Ukrainy.

W wydanym 14 lipca wieczorem oświadczeniu K. Georgievej czytamy: „Rozmawiałam dziś z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat obaw związanych z presją wywieraną na Narodowy Bank Ukrainy (NBU).  Reforma NBU i jej wyniki w ciągu ostatnich pięciu lat to wyraźny sukces Ukrainy. Niezależny bank centralny pomaga stabilności makroekonomicznej, wspiera zaufanie inwestorów i chroni system finansowy — wszystkie kluczowe warunki wstępne dla inwestycji i wzrostu. (…)

W interesie Ukrainy leży zachowanie niezależności NBU i jest to także wymóg w ramach obecnego programu wsparcia przez MFW. Wezwałam prezydenta Zełenskiego do zachowania dobrej polityki pieniężnej i finansowej, które są kluczem do silniejszych inwestycji i służą wzrostowi gospodarczemu sprzyjającemu włączeniu społecznemu”.

Po tej rozmowie telefonicznej prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że jako kandydata na nowego gubernatora NBU przedstawi Radzie Najwyższej w piątek “niezależnego technokratę”. Prezydent napisał też, że ten kandydat „będzie kontynuować niezależny kurs Banku”.

Przypomnijmy, że 1 lipca podał się do dymisji szef banku centralnego Yakiv Smoliy, tłumacząc ją „systematyczną” presją polityczną, także ze strony kancelarii prezydenta.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn