Kino ukraińskie przyciąga zagranicę

9 czerwca 2020. Przy wsparciu Derżkino powstaje obecnie 14 filmów. Produkcja tych filmów odbywa się we współpracy z takimi krajami, jak Polska, Litwa, Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Chorwacja i Gruzja – Derżkkino poinformowano na początku czerwca 2020 roku.

W ostatnich 5-6 latach Ukraina wyszła na nowy poziom, jako „państwo kinematograficzne” – równoprawny uczestnik europejskiego przemysłu filmowego. Ukraińska kinematografia jest w stanie wyprodukować konkurencyjny produkt na rynku globalnym. Potwierdzeniem tego są nie tylko zwycięstwa na festiwalach kin krótko- i długometrażowych, jak również teledysków i reklamy dla znanych firm. Tak Radioaktive Film zdobyła złoto na Shots Awards 2020 za reklamę AirPods dla Apple. Wcześniej firma wykonała zamówienia takich światowych gigantów jak Hennessy, Renault, Universal, Lenovo, Audi oraz wykonawców muzycznych jak Coldplay, Twenty One Pilots, MØ, DJ Shadow, Hurts, Years & Years, Tame Impala, Foals. Na koncie mają również współpracę z HBO.

Od 2014 roku powstawało więcej patriotycznych filmów dla szerokiej dystrybucji. I chociaż nie gwarantuje sukcesu finansowego, sprzedaż biletów często nie pokrywa kosztów produkcji, popyt na ukraińskie filmy rośnie. Widać tych zainteresowanie innych krajów.  Na przykład, ukraińską animację pełnometrażową „Uprowadzona księżniczka” , wyprodukowaną przez studio Animagrad ,obejrzał prawie cały świat. Produkcja dostępna jest w języku angielskim w iTunes, Amazon Prime Video i Google Play w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Platforma Netflix również nabywa prawa do wyświetlania seriali ukraińskich.

Często lwią część budżetu filmów ukraińskich stanowią dotacje z budżetu państwa. Jeśli w latach 2011–2014 Derżkino (Ukraińska Państwowa Agencja ds. Kinematografii) przeznaczyło tylko 391,5 mln UAH na produkcję ukraińskich filmów, to w latach 2015-2019 ta kwota wynosiła już 1,6 mld UAH, co dało możliwość wsparcia finansowego dla 224 filmów.

Nie jest to dużo w porównaniu z innymi państwami europejskimi, lecz widać, że państwu zależy na promocji ukraińskiej kultury.

Pandemia mocno dotknęła kino ukraińskie. W kwietniu rząd i parlament ograniczyły fundusze na produkcję filmową. Z powodu kwarantanny produkcja filmów została wstrzymana. Straty poniosły także kinoteatry, odkładając premiery filmów na czas nieokreślony. Ostatnie zmniejszenie rygorów kwarantanny ożywiło pracę filmowów.

Przypomnijmy, że 4 czerwca Rada Najwyższa powołała Oleksandra Tkachenko na Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn