Kijów lepszy dla startupów

2 czerwca 2020. Kijów zajął 32 miejsce ( awans o 2 pozycje) w światowym rankingu miast przyjaznych dla startupów. Warszawa zajęła 79 miejsce ( spadek o 19 pozycji).

W skali Europy Kijów staje się startupowym hubem, zajmując 8 pozycję wśród miast naszego kontynentu przyjaznym innowatorom. W rankingu odnotowano też Lwów, Odessę, Charków, Tarnopol i Dnipro.

Eksperci z StartupBlink piszą, że „ukraiński ekosystem startupów jest naprawdę inspirujący. Kraj ten od kilku lat przeżywa trudności gospodarcze, ale nadal udaje mu się stworzyć technologię skalowalną i globalną. Przyjazny ekosystem dał impuls takim globalnym startupom jak Ajax, Competera, Grammarly, MacPaw, People.ai, Preply, Petcube.

Głównym powodem sukcesu Ukrainy jest wysoka jakość ich twórców, których firmy zagraniczne poszukują zarówno do pracy zdalnej, jak i w lokalnych centrach rozwoju. Chociaż- według zachodnich standardów- koszty życia na Ukrainie są bardzo niskie i zagraniczni zleceniodawcy płacą bardzo dobrze, to wielu twórców rezygnuje z tej łatwej gotówki, decydując się na budowę własnego startupu. Jeśli ta mentalność się utrzyma, Ukraina jest na drodze do jeszcze większych sukcesów”.

W rankingu państw przyjaznych startupom Polska jest na 27 miejscu ( spadek o 7 pozycji), zaś Ukraina na 29 miejscu ( awans o 2 pozycje).

StartupBlink po raz trzeci opublikował rankin światowego ekosystemu dla startupów. Autorzy podkreślają, że sami są startupem a nie uniwersytetem, że piszą szybko, cześć ich opinii może nie wytrzymać próby czasu, możliwe są błędy, ale w ten sposób wyrażają swoje przekonania. StartupBlink analizuje ekosystemy 1000 miast w 100 krajach, opisuje ich praktyki i doświadczenia ze startupami, co jest unikalną metodą analizy.

(DSz)

Facebook
Twitter
LinkedIn