5 lutego 2025. W obliczu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, Unia Europejska wraz z Ukrainą i Mołdawią uruchomiła w maju 2022 roku Korytarze Solidarności UE-Ukraina, tworząc nowe szlaki transportowe w celu utrzymania przepływu ukraińskiego importu i eksportu koleją, drogą oraz śródlądowymi drogami wodnymi. Obecnie Korytarze Solidarności UE-Ukraina stały się linią życia dla ukraińskiej gospodarki.
W grudniu 2024 roku Korytarze Solidarności przewiozły:
- Około 80 proc. ukraińskiego importu (w porównaniu do około 20 proc. przez Morze Czarne)
- Około 60 proc. ukraińskiego eksportu produktów nierolniczych (w porównaniu do około 40 proc. przez Morze Czarne)
- Około 20 proc. ukraińskiego eksportu zbóż, nasion oleistych i powiązanych produktów ( w porównaniu do około 80 proc. przez Morze Czarne)
Ukraiński eksport
Od maja 2022 roku Korytarze Solidarności umożliwiły Ukrainie eksport około 170 milionów ton (Mt) towarów, zgodnie z danymi ukraińskich rejestrów celnych. W tej liczbie szacuje się, że Korytarze Solidarności pozwoliły na eksport około 87 milionów ton ukraińskich produktów rolnych (w tym około 81 milionów ton zbóż, nasion oleistych i powiązanych produktów) oraz około 83 milionów ton towarów nierolniczych, takich jak rudy, stal i powiązane produkty.
Łącznie, między majem 2022 a grudniem 2024 roku, około 175 milionów ton ukraińskich zbóż, nasion oleistych i powiązanych produktów zostało wyeksportowanych poprzez Korytarze Solidarności (50 proc.) oraz ukraińskie porty Morza Czarnego (50 proc.).
Od maja do lipca 2022 roku Korytarze Solidarności były jedyną opcją dla Ukrainy w eksporcie produktów rolnych. W sierpniu 2022 roku, dzięki inicjatywie ONZ – Black Sea Grain Initiative (BSGI) – udało się wznowić transport zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Jednak w połowie lipca 2023 roku Rosja wycofała się z BSGI, co doprowadziło do zakończenia tej inicjatywy.
W sierpniu 2023 roku Ukraina uruchomiła nowy czarnomorski korytarz handlowy dla statków zmierzających do i z ukraińskich portów morskich, mimo wycofania się Rosji z BSGI. Znaczenie tego korytarza stopniowo rosło, a w grudniu 2024 roku tą trasą wyeksportowano 3,9 mln ton zbóż, nasion oleistych i powiązanych produktów.
Import do Ukrainy
Korytarze Solidarności odgrywają również kluczową rolę w imporcie do Ukrainy. Od maja 2022 roku umożliwiły import około 68 milionów ton towarów, takich jak paliwa, pojazdy, nawozy oraz pomoc wojskowa i humanitarna.
Wartość wymiany handlowej
Łączna wartość handlu realizowanego poprzez Korytarze Solidarności od maja 2022 roku jest szacowana na około 206 miliardów euro, z czego około 61 miliardów euro stanowi wartość ukraińskiego eksportu. Całkowita wartość importu do Ukrainy jest szacowana na około 145 miliardów euro.
Na podstawie danych Komisji Europejskiej
Dariusz Kostrzębski
Image by Gerd Altmann from Pixabay