28 listopada 2024. „Oddziaływanie sytuacji wojennej i społeczno-gospodarczej na Ukrainie na system energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz wybranych europejskich krajów ościennych” – to tytuł raportu przygotowanego przez Departament Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Departament Analiz Branżowych BGK.
Bogdan Zawadewicz, szef Zespołu Analiz Ryzyka Geopolitycznego w BGK tak opisuje obszary możliwej polsko – ukraińskiej kooperacji:
- przekazanie Ukrainie części wykorzystywanych dotychczas w polskich elektrowniach – wymieniane na nowsze lub wycofywane z użytku komponenty mogą posłużyć do naprawy uszkodzonych instalacji w Ukrainie;
- rozbudowa infrastruktury gazowej – gaz jeszcze długo pozostanie dla Polski istotnym surowcem, Ukraina z kolei posiada jedne z największych złóż gazu w Europie; w przyszłości infrastruktura gazowa może również posłużyć do przesyłu wodoru;
- zwiększenie eksportu energii z naszego kraju czy też eksport nadmiarowego, polskiego węgla – choć te propozycje są oceniane w Raporcie jako mało realne do zrealizowania.
Wyzwania stojące przed polskim i ukraińskim sektorami energii:
- dostęp do zielonych technologii i zasobów niezbędnych do transformacji energetycznej – w momencie rozpoczęcia intensywniejszych procesów modernizacji Ukrainy znacznie wzrośnie popyt na zielone technologie. Polska i Ukraina będą przynajmniej częściowo konkurować o dostęp do tych samych urządzeń, części, usług budowlanych i pracowników.
- Jednoczesna modernizacja ukraińskiego sektora energetycznego oraz postępująca transformacja energetyczna Polski może oznaczać wzrost kosztów krajowych projektów inwestycyjnych i opóźnienia w ich realizacji.